Dobrovolníci z české pobočky organizace Trash Hero loni v Česku posbírali 83 tun odpadu, předloni to bylo 38 tun. Do 300 úklidů se zapojilo 1268 lidí. Zástupci organizace upozornili také na to, že přes 60 procent odpadků bylo ze snadno recyklovatelných materiálů.

Dobrovolníci loni sebrali z veřejných prostranství například 6000 PET lahví, 5000 plechovek a 2500 nezálohovaných skleněných lahví. Vratných pivních lahví naopak našli jen 158 a zálohované lahve tvořily jen jedno procento všech odhozených nápojových obalů. Podle Davida Vojty z Trash Hero je to důkaz toho, že zálohování obalů funguje. Míní, že je v Česku třeba zavést plošný zálohový systém pro plechovky a PET lahve.

Podle Trash Hero se loni ukázalo, že přes propracovanou síť sběrných míst v Česku stále vznikají černé skládky a místa s pravidelným výskytem nepořádku.

Spoluzakladatel Trash Hero Jan Bareš uvedl, že dobrovolníci budou pořádat úklidy dokud bude třeba. ,,Snažíme se o obrat společenského myšlení. Šíříme myšlenku, že třídit je dobré, ale vytvářet méně odpadu je ještě lepší. A hlavně ten odpad neházet kolem sebe,“ uvedl Bareš.

Nezisková organizace Trash Hero Czech Republic existuje od roku 2016. Celosvětově má hnutí 171 základen v 17 zemích světa. Vzniklo v roce 2013.

Zálohování obalů je v Česku dlouhodobým tématem. Současná vláda v programovém prohlášení uvedla, že zváží zavedení dalších systémů zálohování obalů – například na PET láhve. Ministerstvo životního prostředí naopak loni uvedlo, že současný systém sběru je funkční, plošné a povinné zálohování PET lahví a plechovek odmítlo. Resort mimo jiné upozornil, že by při vyřazení PET lahví z tříděných kontejnerů mohla klesnout vůle lidí třídit odpady.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekSeniora zachránil před umrznutím třináctiletý chlapec, muže objevil náhodou
Další článekHolčičku s Downovým syndromem spolužáci šikanovali. Do školy ji doprovodil sám prezident

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno