Organizátoři prestižního mezinárodního horolezeckého ocenění Zlatý cepín publikovali seznam nejhodnotnějších výstupů roku 2019. Cena ohodnocuje „inovativní výstupy v alpském stylu, bez použití vrtaného vybavení“.

Jak upozorňuje web Rádio Wave, mezi pěti desítkami expedic z celého světa, se dvakrát objevuje jméno českého borce. Marek Holeček, horolezec a držitel Zlatého cepínu za rok 2018 patří k nejlepším a nejzkušenějším na světě. S kolegou Zdeňkem Hákem loni v květnu jako první lidé prostoupili severozápadní stěnu himálajské sedmitisícovky Chamlang. O tři měsíce později se Holečkovi v Peru ve společnosti Radoslava Groha podařilo dokončit výstup, kterým vytyčil novou cestu na východní stěně šestitisícové Huandoy Norte v národním parku Huascarán.

Holeček si místo pro výstup nevybral náhodou. Letos v květnu uplynulo padesát let od osmistupňového zemětřesení a masivní laviny, při které zemřelo všech 14 členů československé horolezecké expedice, která se o výstup na vrchol Huandoy pokoušela. Právě na jejich počest pojmenoval Holeček svůj prvovýstup Boys 1970.

Držíme palce!

Už jste četli?

Zdroj: Rádio Wave.

Předchozí článekJejich holčičce amputovali nohu. Rodiče se báli, že ji nikdy neuvidí se smát. Ona předčila všechna očekávání
Další článekDcera překvapila 104 – letou babičku jednoduchým dárečkem. Její upřímná reakce obletěla svět

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno