Říkají si Medici na ulici. Studenti z pražské Karlovy univerzity a brněnské Masarykovy univerzity pomáhají lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti. Jejich pacienti jsou lidé bez domova, jejich ordinací je ulice.

,,Věříme, že našim klientům dáváme naději, důstojnost a pocit rovnosti. Často je to samotné ošetření až na druhém místě,“ uvedli tvůrcové projektu, který navazuje na celosvětové hnutí Street Medicine.

Foto: Medici na Ulici.
Foto: Medici na Ulici.

To vzniklo v průběhu 90. let minulého století v USA, kde se hesla stala jednoduchá, ale silná věta: ,,Pokud budou lidé spát na ulicích, pod mosty, podél řek, budeme jim poskytovat zdravotní péči přizpůsobenou jejich každodennímu životu.“

Medici v ulicích pomáhají i několikrát do týdne. V zimě je navíc práce mnohem více. Služby v terénu jsou dobrovolné, medici chodí do terénu v době svého osobního volna. Kdy mají chuť a čas. O to více si lidé bez domova jejich pomoci cení.

,,Každý, kdo má zdravotní problém, si podle mě zaslouží pomoc zdravotníka. To je přece etický zálad medicíny. Nemohu se dívat na to, že ve 21. století, v bohatém evropském městě, chodí lidé s ranami jako ze středověku,“ vysvětlila portálu Naše zdravotnictví svůj motiv mladá medička a členka skupiny Anna Ouřadová.
Do terénu chodí medici s batohem, ve kterých mají léky, dezinfekce, obvazy, gázy, náplasti i vitamíny. Prostředky získávají od soukromých dárců, několikrát pomohla také lékařská fakulta.

Foto: Medici na Ulici.
Foto: Medici na Ulici.

Medici jsou si vědomi toho, že jejich práce by nebyla možná bez velké dávky pokory. ,,Někdy je to těžké, snažíme se projevy vděčnosti vůbec neočekávat. Velmi dobře vidíme, jak častý je u těchto lidí výskyt duševních chorob, úzkostí, depresí, poruch osobností nebo jejich kombinace. Takže se nemůžeme vůbec zlobit, že jejich reakce nejsou vždy adekvátní,“ vysvětlili autoři projektu.

Pozitivní reakce od pacientů však stále převládají. Lidé bez domova jim kromě poděkování nemohou dát nic jiného, medikům ale právě toto dodává sílu pokračovat v jejich práci. Podle mediků jde vždy o upřímný vděk i v případě, když pacientovi dávají jen malou mastičku. ,,Chceme jen pomáhat lidem, nikdo neříkal, že to bude jednoduché.“

Foto: Medici na Ulici.
Foto: Medici na Ulici.
Zdroj: Dobré noviny.

 

Předchozí článekV bývalém lomu na Jesenicku letos vykvetly tisíce vzácných hořečků
Další článekPsi zazářili na přehlídkovém mole, hledali nové páníčky

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno