Více než 4700 rostlin silně ohroženého hořečka nahořklého vykvetlo letos v bývalém mramorovém lomu Kukačka u Bílé Vody na Jesenicku, což jej zařadilo mezi tuzemské lokality s nejvyšším výskytem tohoto vzácného rostlinného durhu. V České republice roste hořeček na necelé stovce míst, většinou jen v počtu několika desítek či nejvýš stovek kvetoucích rostlin, sdělila Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), která o bývalý lom Kukačka pečuje.

,,S prací jsme tu začali v roce 2017. Na Kukačce počty hořečků za těch pár let výrazně vzrostly. V roce 2017 jich tu kvetla asi tisícovka. Museli jsme odstranit náletové dřeviny, které lom zarůstaly a stínily, pravidelně se tu seče tráva. Důležité je hlavně vyhrabávání mechu a jeho narušování, aby mohla semena hořečků nejen vyklíčit, ale i úspěšně dál růst,“ uvedl botanik Radek Štencl z AOPK.

Jedním z důvodů, proč hořečky z české krajiny už téměř vymizely, je postupné zarůstání vhodných ploch. ,,Přestalo se pást a kosit. Hořečky, stejně jako řada dalších druhů rostlin, ale nemají v konkurenci náletů a vysoké trávy šanci. Vedle hořečků se na Kukačce nyní daří i dalším vzácným druhům, jako je hořec křížatý nebo hvozdík pyšný pravý,“ dodal Štencl.

Hořeček nahořklý pravý patří mezi zákonem chráněné druhy. V České republice byl v minulosti znám z více než 400 lokalit, nyní jich podle Šůlové zbývá posledních sedm desítek, kde lze většinou spatřit jen několik kvetoucích rostlin. V Jeseníkách hořeček roste také na lyžařské sjezdovce na Červenohorském sedle.

AOPK připravila záchranný program zaměřený na tuto vzácnou rostlinu. ,,Záchranné programy pro vzácné druhy rostlin a živočichů spočívají často v podpoře šetrného hospodaření, aby měly ohrožené druhy alespoň někde vhodné podmínky k životu. Zároveň ale nepomáhají jen těm druhům, pro které se připravují. Například prosvětlování lesa prospěje kromě rostlin také řadě druhů hmyzu. Záchranných programů nyní běží 13 a připravují se další. Díky nim se z naší přírody nevytratil třeba hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty syslů obecných či užovek stromových,“ dodal ředitel AOPK František Pelc.

Zdroj: ČTK.
Předchozí článekDvě české univerzity se umístily v žebříčku TOP 200 udržitelných akademických pracovišť
Další článekJejich ordinací je ulice. Tito studenti ještě nemají lékařský titul, ale už pomáhají lidem v nouzi

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno