Ředitel antivirové firmy Avast Ondřej Vlček a jeho žena, lékařka Katarína Vlčková, patří mezi stovku nejbohatších Čechů. Ovšem mnohem známější jsou svojí skromností a štědrostí.

A teď se navíc rozhodli pro další obrovský krok. Ze svého majetku vzali celou třetinu a rozhodli se pro obrovskou investici – společně budují hospic pro smrtelně nemocné děti.

Fond pod názvem Nadace rodiny Vlčkových založili v březnu roku 2021, kdy navázali na aktivity své organizace, Zlatá rybka. Přes ni plnili přání vážně nemocným dětem. Za sedm let fungování potěšili přes 800 dětí, které měly přání se sejít se slavným hokejistou, podívat se za polární kruh, nebo se stát na jeden den princeznou.
Prostřednictvím nové nadace chtějí navíc vybudovat dětský hospic a paliativní středisko, kde rodiny s vážně nemocnými dětmi najdou bezpečné útočiště pro společné chvíle. Podobné středisko v České republice zatím neexistuje a Vlčkovi věděli, že díky svému majetku mohou tuto situaci změnit.

A tak neváhali.

,,Každý rok se přes 800 českých rodin dozví, že jejich dítě se už neuzdraví. Chceme alespoň části z nich pomoci v této těžké situaci čelit a spoluvytvářet budoucnost, ve které je péče o kvalitu života vážně nemocných dětí stejně důležitá, jako snaha o jejich léčbu,“ řekl Vlček, který zaplatil výstavbu paliativního centra.

Velkou investicí chtějí Vlčkovi nejen pomoci českým rodinám, ale také chtějí ukázat svým třem dětem, které jednou zdědí majetek, jaké mají štěstí, že jsou zdraví a mohou pomáhat ostatním. Chtějí být pro ně dobrým příkladem.

,,Dává mi to větší smysl, než mít několik Porsche v garáži,“ řekl Vlček. Jeho manželka a lékařka Katarína s nápadem okamžitě souhlasila. Sama totiž působí jako lékařka mobilního hospicu Cesta domů, kde se potkává s dospělými, ale také s dětmi, které jsou vážně nemocné.

U nás se o penězích moc nediskutuje a je to především tím, že k sobě s manželem máme velikou důvěru. Nebavili jsme se o tom, jaká miliarda kam půjde,“ vysvětlila pro Seznam Katarína, která je velmi ráda, že peníze pomohou něčemu, co dává celé rodině smysl.

,,S částkou přišel manžel. Když mi ji řekl, koukala jsem na to asi stejně, jako všichni, kteří si to přečetli v médiích. Ohromně mě to potěšilo. Beru to jako jeho obrovskou velkorysost,“ dodala Katarína, kteří věří, že v zařízení si rodiny budou moci alespoň trošku oddechnout, protože veškerou péči obstará personál, od lékařů přes sestry, sociální pracovnice, psychology a dokonce i pedagogy.

,,Chceme rodinám umožnit, aby nemuseli dávat děti do nemocnic, pokud to není ze zdravotních důvodů nutné,“ pokračuje Vlčková která věří, že jejich hospic otevře téma smrti dětí, které je ve společnosti stále tabu.

,,Není to pouze smrt, ale jde i také o to, co je před tím odchodem. Čím je toho času méně, tím je důležitější. Pokud máme horizont desítek let, tak se jedna hodina ztratí, pokud máme horizont několika týdnů, tak i ta jedna hodina je velmi zásadní,“ řekla své profesní zkušenosti Vlčková.

Hospic by měli manželé vybudovat do roku 2026 a měl by vyrůst na Praze 5 v historické části Cibulka. Chtějí, aby byl hospic byl nízkokapacitní a působil tak rodinným dojmem. V návrhu se počítá s 12 až 15 lůžky pro nemocné děti a zázemím pro jejich rodiče. ,,My jen doufáme, že tento projekt pomůže rodinám nemocných děti a také inspiruje další lidi, aby začali pomáhat ostatním,“ dodali na závěr.


Zdroj: Seznam, Hospodářské noviny, Blesk, Dobré noviny.

Předchozí článekLesy ČR postaví 20 nouzových útulen, první je u osady Severní
Další článekZtracený kocour se našel tisíc kilometrů daleko, domů jej štafetově dovezli dobrovolníci

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno