Státní podnik Lesy České republiky (LČR) postaví na turistických stezkách Via Czechia 20 nouzových útulen. První útulnu lesníci postavili na konci loňského roku nad osadou Severní ve Šluknovském výběžku, asi dva kilometry od nejsevernějšího bodu České republiky. Před dokončením mají útulnu pod Klínovcem v Krušných horách, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová.

Via Czechia má šest stezek. Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Stezky propojují krajní body ČR a vedou napříč zemí, středem, pohraničím i po historických hranicích.

V útulnách budou moci lidé při putování po stezkách Via Czechia nouzově přenocovat, odpočinout si nebo se v nich schovat před deštěm či vánicí. Útulna postavená ve Šluknovském výběžku má tvar áčka, je ze dřeva a zastřešená je plechovými šablonami. Uvnitř je stůl s lavicemi, na kterých se mohou vyspat až čtyři lidé. Jedna stěna útulny je volná bez dveří a oken.

Foto: Lesy ČR.
Foto: Lesy ČR.

Útulny podnik buduje v rámci svého programu Lesy pro život. ,,V letošním rozpočtu jsme na útulny vyčlenili necelé čtyři miliony korun. Nyní vybíráme vhodná místa pro jejich stavbu a připravujeme projektovou dokumentaci s jednotným designem dvou variant, a to horských objektů se šikmým sklonem střechy a těch ostatních v nižších polohách,“ uvedl ekonomicko-správní ředitel podniku Zbyněk Šmída.

Útulny podnik bude stavět na státních pozemcích, které spravuje. Vybudování jedné útulny potrvá přibližně měsíc, náklady by neměly přesáhnout 200.000 korun. ,,V chráněných oblastech samozřejmě projednáme náš záměr se zástupci ochrany přírody,“ uvedl Šmída.

Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.

Předchozí článekVysočina má novou přírodní památku U Šeredů s mokřady a chráněnými druhy
Další článekKatka a její manžel jsou miliardáři, kteří už rozdali třetinu svého majetku. ,,Lepší, než mít v garáži několik Porsche,“ říkají

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno