V 18 letech paní Květoslava udělala víc, než mnozí z nás za celý život. Přesto o publicitu nestála. Díky odhodlané dívce našlo 45 dětí nejen nový domov a milující rodiny, ale sirotky pravděpodobně zachránila před smrtí a krutým osudem.

Paní Květoslava Bartoňová, rozená Axmanová, tehdy ještě studentka, se vydala do místa zvaného Údolí smrti. Tam se v roce 1944 odehrály nejtěžší boje, které byly součástí karpatsko-dukelské operace.

Měla informace a byla na místní poměry připravená, přesto ji zaskočilo utrpení a hrůza, kterou viděla na vlastní oči. Nakonec si z obcí vyšná a Nižná Pisaná do Česka odvezla 45 dětí. Svůj příběh si přála zveřejnit až po smrti. A tak se i stalo. Historici teď pátrají po dětech, které zachránila.

Paměť národa objevila unikátní příběh milosrdenství, našel se člověk, který zachránil pětačtyřicet dětí. Stalo se to v…

Zveřejnil(a) Mikuláš Kroupa dne Čtvrtek 14. května 2020

Nezastavily ji ani nášlapné miny.

Bylo to tam úplně rozbombardované. Dalo se tam chodit pouze po určitých cestách, kde s Vámi šel doprovod. Zůstala tam snad pouze jedna budova, kde bylo plno sirotků. Děti spaly na jedné posteli i po čtyřech,“ vzpomínala tenkrát paní Květoslava pro pametnaroda.cz.

Děti ji prosily o pomoc. Chtěly, aby je paní Květoslava odvezla. Obraz hrůzy a utrpení dětí se jí vryl hluboko do srdce, protože hned po návratu do rodného Olomouce začala organizovat pod záštitou Československé společnosti přesun, aby děti dostala z Údolí smrti. I přes to, že přesun dětí neprobíhal zrovna hladce, vytrvala a připravila všechno pro jejich příjezd. Zajistila jim ubytování, doktora, školní docházku i peníze.

V roztrhaných teniskách sháněla pomoc.

„Jako mladé děvče jsem v roztrhaných teniskách chodila po fabrikách, táta se na mě hodně zlobil,“ vzpomínala na období, kdy sháněla peníze pro děti. „V klášteře u vorlišek jsem prosila, aby alespoň některé děti ubytovali,“ doplnila paní Květoslava.

V obchodech a firmách se jí podařilo sehnat všechno, co děti potřebovaly. Pomocnou ruku jí podala i doktorka. „Děti dostaly pastelky, pera, tašky, sešity, knihy, aktovky a dokonce jsem sehnala i oblečení. Lékařka je prohlédla, protože všechny děti měly trachom (infekční nemoc způsobená bakterií Chlamydia trachomatis, která postihuje rohovku) a měly vši. Neměly ani oblečení a některé děti byly bosé. Kompletně všechno jsem jim sehnala,“ vzpomínala paní Květoslava.

Foto: Reprofoto blesk.cz/Facebook/ Mikuláš Kroupa

S pomocí ostatních tehdy vybrala neuvěřitelných 125 510 korun. V Olomouci pak přivítala 45 dětí, přičemž o 13 děvčat se postaral tamější penzionát a dalších 32 dětí se dostalo do milujících rodin. „Nikdy jsem o tom nemluvila ve svůj prospěch. Bylo mi těch dětí líto, proto jsem to udělala,“ zavzpomínala paní Květoslava, která zemřela v roce 2017. S žádným dítětem, které zachránila, se v dospělosti nepotkala.

S dětmi tenkrát trávila všechen svůj čas. Zpívala s nimi a hrála jim na klavír. Navíc jim dala to nejdůležitější, šanci na lepší život a milující rodinu. Potom jim ze života zmizela.

Její okolí jí však přání splnilo. Svůj příběh si přála uveřejnit až po smrti.

A tak se dnes Česko a Slovensko dozvídá o ženě, která navždy změnila 45 lidských životů.

Už jste četli?

Zdroj: Paměť Národa, Blesk. Foto: Reprofoto blesk.cz/Facebook/ Mikuláš Kroupa

Předchozí článekPětiletý chlapec s amputovanýma nohama vybral 30 milionů pro nemocnici, která mu zachránila život. Jak? Chůzí
Další článekKrasavec je zpět! Do Prahy se po 16 letech vrátil téměř vyhynulý modrásek

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno