Lesy hlavního města Prahy (LHMP) letos vysadí na vrchu Vítkov mezi Žižkovem a Karlínem 125 stromů, další asi stovku už vysadily ve Stromovce, sdělili ředitel městské organizace Ondřej Palička a primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Podle Hlubučka bylo od roku 2019 v metropoli vysázeno 370 000 stromů, zejména v zeleném prstenci kolem metropole. Město si vytyčilo cíl jich do roku 2026 vysázet milion. 

Stromy na Vítkově se nyní již sázejí, podle Paličky se jich na jaře vysází 107 a zbytek na podzim. Hlubuček dodal, že jde o 25 různých druhů, aby byla výsadba co nejpestřejší a i pro návštěvníky parku na pohled zajímavější. Náměstek dodal, že pracovníci LHMP rovnou při výsadbě ke kořenům stromků dávají hnědé uhlí, které je jednak zdrojem uhlíku a jednak absorbuje vodu, což v suchu napomáhá zavlažování stromu.

Podle dřívějších informací LHMP by se letos na jaře v pražských lesích mělo vysadit asi 112.000 sazenic lesních dřevin, tedy o 34 000 stromků více než v jarních měsících loňského roku. Nově se osazují původní zemědělské pozemky a holiny, které vznikly mimo jiné pokácením stromů napadených kůrovcem. Většina stromů bude v budoucnu tvořit nový les u přírodní památky Lítožnice.

V loňském roce LHMP nejvíce stromů – přes 70 000 – vysázely v nově budovaném lese Na Musile nebo v lesoparku V Ladech na východním okraji Prahy. Podle informací města se loni ve Stromovce vysázelo 255 nových stromů, na Petříně jich bylo 61 a na Dívčích hradech 441. Město také obnovilo sad Rádiovka v Satalicích, doplnilo stromy v Třešňovce v Hrdlořezích a vytvořilo sad jedlých kaštanů v Jinonicích o 48 stromech. V Blanické ulici pak vznikla nová alej.

Stromy město někdy i kácí, v posledních letech se několikrát objevily případy, kdy se proti tomu postavili místní obyvatelé. To byl případ dvou javorů na zahradě školy v ulici Na Smetance z důvodu výstavby sportoviště. I přes odpor lidí se kácení uskutečnilo. Místní naopak uspěli v případě aleje v Lužické ulici na Vinohradech, od jejíhož kácení nakonec město ustoupilo. Stejně tak zřejmě zůstane zachován strom na Smetanově nábřeží, který chtěla odstranit Praha 1, což vyvolalo velký odpor místních obyvatel a opozice na městské části.

Čtěte také:

Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekFrancouzští poslanci schválili balík opatření na ochranu klimatu
Další článekNa polích Prahy se bude hospodařit šetrným způsobem

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno