Francouzské Národní shromáždění schválilo zákon na ochranu klimatu. Norma má kromě jiného zamezit například rozšiřování letišť, zakázat hořáky na zahrádkách restaurací či snížit množství odpadu z obalů, uvedla agentura Reuters. Zakázány mají také být vnitrostátní lety, které lze nahradit cestou vlakem kratší než dvě a půl hodiny. 

Po třech týdnech debat zákonodárci přijali zákon o klimatu a z velké části tak, jak ho předkládala francouzská ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová. Pro bylo 332 poslanců a 77 hlasovalo proti. V červnu se má textem zabývat francouzský Senát a následně se má vrátit ke konečnému hlasování do dolní komory.

Francie si vytyčila snížení emisí skleníkových plynů o 40 procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990. Podle ekologických aktivistů je to ale málo a také pařížský správní soud v únoru konstatoval, že francouzský stát je spoluodpovědný za pochybení v rámci boje proti globálnímu oteplování.

,,Je to zákon, který byl možná přiměřený před 15 lety, kdy byla klimatická nouze méně naléhavá. V roce 2021 nebude dostatečný k účinnému boji s globálním oteplováním,“ řekl šéf francouzské pobočky organizace Greenpeace Jean-Francois Julliard.

,,Místo velkých slov a obrovských a nedosažitelných cílů, které jen vytváří společenský odpor, zavádíme účinná opatření,“ řekla Pompiliová před poslanci o zákonu, na jehož podobě, kterou utvářejí desítky opatření, se podílelo také na 150 zástupců veřejnosti.

Návrh zákona předpokládá mimo jiné zákaz používání venkovních hořáků na terasách kaváren a restaurací od dubna 2022. Státní školy mají mít povinnost nabízet v jídelnách vegetariánská jídla alespoň jednou týdně. Supermarkety budou muset omezit balení potravin do plastů a například oblečení bude muset mít hodnocení dopadu jeho výroby na životní prostředí. Text dále zakazuje budování nových letišť nebo rozšiřování kapacit těch stávajících.

Prodej automobilů s emisemi CO2 překračujícími 95 gramů na kilometr má být zakázán od roku 2030. Majitelé bytů nebudou smět pronajímat špatně izolované byty a budou muset od roku 2025 postupně snižovat jejich energetickou náročnost.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekUmělkyně cestuje po světě a na odpadky maluje místní krajinu. Chce tím podnítit změnu
Další článekLesy hlavního města Prahy vysazují nové stromy na Vítkově

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno