Liberecká záchranná stanice pro volně žijící živočichy Archa přijala loni rekordních 1800 zvířat, nejvíc ve své čtrnáctileté historii. Dosavadním maximem bylo 1575 zvířat z roku 2019. Loni byl mezi zachráněnými i kriticky ohrožený jeřáb popelavý, sdělila vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová. 

Vzácného ptáka srazil kamion v Desné v Jizerských horách. ,,Naštěstí si ho všimli lidé, mezi nimiž byla i sokolnice, která se nebála sice otřeseného, ale velmi nebezpečného impozantního ptáka odchytit a přivézt na naši smluvní veterinární kliniku,“ uvedla Hancvenclová. Jeřáb utrpěl jen drobné oděrky a druhý den mohl být vypuštěn do přírody.

Loni pracovníci Archy řešili i případ káněte otráveného karbofuranem, jehož používání je v Česku více než deset let zakázáno. I dravce se podařilo zachránit. ,,Káně bylo okamžitě po nálezu předáno kolegům na veterinární kliniku, kde mu lékařka pokusně aplikovala protijed. Druhý den káně stálo na nohou, během dne se zcela vzpamatovalo a po několika dnech mohlo být vypuštěno. Díky včasnému rozpoznání příznaků otravy a experimentu veterinářky tak téměř zázrakem přežilo,“ uvedla vedoucí Archy.

Archa poskytuje pomoc handicapovaným volně žijícím zvířatům, která jsou v důsledku zranění, nemoci či jiných okolností dočasně či trvale neschopná přežít ve volné přírodě. Jako v předchozích letech i loni tvořili nejvyšší podíl přijatých živočichů netopýři hvízdaví. Loni jich pracovníci Archy ošetřili rekordních 910. ,,Většina odchycených netopýrů pocházela z takzvaných letních invazí do budov. K těm dochází v době, kdy se rozpadají mateřské kolonie a hejna mladých nezkušených jedinců si hledají nové úkryty, často bohužel v otevřených oknech domů. Je smutnou skutečností, že loni se nám z velké části vinou majitelů objektů více než polovinu z nich již nepodařilo zachránit,“ uvedla Hancvenclová.

Nejsmutnější byl podle ní hromadný nález 337 netopýrů, které někdo nechal v plastové nádobě u popelnic v liberecké čtvrti Ruprechtice. ,,V kbelíku byla namačkána zvířata uhynulá i stále umírající. Po roztřídění v Arše jsme našli 260 mrtvých živočichů, dalších devět uhynulo následně. Zachránit se podařilo pouze 68 netopýrů,“ řekla. Jen deset z 252 netopýrů se podařilo zachránit z opuštěné budovy v Jablonci nad Nisou. ,,V této budově k masivním úhynům docházelo opakovaně i v minulých letech. Na nutnost zabezpečení rozbitých oken jsme majitele upozorňovali, bohužel k nápravě nedošlo,“ dodala Hancvenclová.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno