Celý příběh začal, když měl Matúš teprve čtyři roky. „Když jsem byl malý, velmi rád a často jsem si umýval ruce, měl jsem velkou spotřebu mýdélek,“ říká Matúš.  Maminka mu proto k Vánocům darovala vše potřebné k tomu, aby si mýdlo zkusil vyrobit sám. A proces ho okamžitě fascinoval.

Je to úžasný kreativní koníček, při kterém relaxuji. Myslím jen na barevné kombinace, vůni výrobku, tvar a hračku,“ vysvětluje dnes třináctiletý Matúš.

A tak vznikl projekt Vymydli si.

V čem je unikátní?

Projekt netradičním způsobem učí děti umývat si ruce. Mýdla totiž mají uprostřed hračku. Tou chce děti Matúš motivovat k tomu, aby si ruce umývaly častěji a hračku si tak doslova vymydlily. Nápad vznikl spontánně, když mu do nádoby na výrobu mýdla spadla hračka z lega. Každé mýdlo je tak doslova unikátní.

Jenže Matúš svůj nápad posunul ještě o level výše. Vlastnoručně vyrobená mýdla použil na pomoc svému staršímu bratrovi, který je po dětské mozkové obrně odkázaný na pomoc druhých. „Každé prodané mýdélko je proto nová šance na pokrok, posun vpřed a zabezpečení něčeho, co bratříček potřebuje,“ vysvětluje Matúš. „Sice nechodí, ale potřebuje toho opravdu hodně.“ Celý výtěžek tak jde právě na pomoc nemocnému bratrovi.

Kuba (Matúšův starší brácha) se při porodu přidusil a jeho mozek tak zůstal nenávratně poškozený. Kuba potřebuje neustálou péči a bez finančně náročných rehabilitací se jeho stav zhoršuje.

Jelikož se maminka stará o nemocného bratra a do práce chodit nemůže, chtěl i Matúš pomoci. Vymyslel proto charitativní projekt.

Maťko pre Kubka. Foto: Vymydli si.

Začátky.

Matúš začal svoje originální mýdlohračky prodávat na stánku na trzích a festivalech. A učí se dál. Dnes si na jeho stránkách můžete zakoupit i svíčky, keramické mýdlenky a 3D šperky. Peníze jsou použity na náročnou rehabilitaci v hyperbarické komoře. Ta Kubovi pomáhá především psychiky.

Jenže letos rehabilitaci narušil koronavirus a rodina čeká na vakcínu. Peníze tak zatím jdou na nákup plínek. „Kuba potřebuje každý den pět plínek pro dospělé. Jenže pojišťovna hradí jen dvě.“

Maťko pre Kubka. Foto: Vymydli si.

Matúš má ale i čas na své vlastní koníčky. „Miluji matematiku, skládám lego, programuji a také sportuji,“ dodává Matúš, který navštěvuje školu pro mimořádně nadané děti.

V roce 2016 za svůj inspirativní projekt získal ocenění pro nadané mladé Slováky LEAF Award.

Všechny Matúšovy výrobky najdete na webu Vymydlisi.sk.

Maťko pre Kubka. Foto: Vymydli si.

Už jste četli?

Zdroj: Forbes.

Předchozí článekKdyž uslyšel hluk v keři, hned vytáhl kameru. Mladíkovi se podařilo natočit vzácného černého leoparda
Další článekJirka ušil roušky pro spolužáky, jenže se dočkal výsměchu. Nakonec ho podpořily tisíce lidí. „Jsi frajer.“

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno