Nadace Partnerství rozdělí mezi vybrané obce a neziskové organizace na grantech 1,7 milionu korun na výsadbu alejí a zvelebení jejich okolí. Peníze získalo devět projektů z pěti krajů, informoval za nadaci David Kopecký. 

Peníze žadatelům poputují z programu Sázíme budoucnost s KB Penzijní společností. Z něj mohou zájemci kromě výsadby stromů financovat také pořízení laviček, informačních a vzdělávacích panelů nebo prvků pro zvěř, jako jsou bidýlka pro dravce nebo budky pro ptáky. Právnické osoby mohly žádat až o 400.000 korun, dorazilo 23 žádostí.

Obnovy se dočká například stará třešňová alej v Čisté ve Středočeském kraji, vznikne ovocný sad u Kohoutova v Královéhradeckém kraji nebo vyroste 200 hrušní na počest J. G. Mendela v Moravskoslezském kraji. Kromě výsadby plánují vítězní žadatelé také zvelebit okolí alejí. Například Křižanovice v Jihomoravském kraji v aleji postaví kamennou zídku pro ještěrky a herní naučnou tabuli o živočiších žijících v polní krajině jižní Moravy.

,,Aleje jsou nesmírně důležitým prvkem v krajině. Tvoří přirozenou oporu ekologické stability území, zamezují půdní erozi, zpomalují odtok srážek a v parných dnech krajinu ochlazují svým výparem. Výrazně zvyšují druhovou rozmanitost a umožňují návrat drobných živočichů důležitých pro obnovu okolní zemědělské půdy,“ uvedl ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekV Praze za poslední tři roky přibylo téměř 1000 včelstev, včelařů je přes 800
Další článekLouky Bílých Karpat se rozmanitostí rostlin podobají deštnému pralesu, zjistili vědci

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno