V Praze je více než 800 včelařů, kteří chovají téměř 6 500 včelstev. Za poslední tři roky jich v hlavním městě přibylo zhruba 1000. Nejčastěji lidé chovají včely ve starších rodinných domech například v Troji, Libni a Dejvicích. Ve městech se objevuje také takzvané střešní včelaření. Klub střešních včelařů odhaduje, že na střechách svých sídel chová včely zhruba 50 firem a veřejných institucí, z toho v Praze jich je 16, informovala Státní veterinární správa (SVS). 

Veterinární správa chová včely na střeše svého sídla na pražských Vinohradech již pět let a ve spolupráci se Státním veterinárním ústavem Praha (SVÚ) zjišťuje, zda med od „veterinárních včel“ splňuje všechny parametry stanovené vyhláškou ministerstva zemědělství. ,,V medu nebyla zjištěna přítomnost těžkých kovů a ani rezidua pesticidů,“ uvedl Jan Rosmus z oddělení chemie SVÚ Praha. Laboratorní testy dopadly stejně jako v roce 2019.

Projekt střešních včel veterinární správy má sloužit výzkumným a vzdělávacím účelům. Letos se stočilo zhruba 70 kilogramů medu. Včely chová na střeše své budovy na Mariánském náměstí také pražský magistrát nebo Národní zemědělské muzeum na Letné.

Loni se v ČR podle dat Českého statistického úřadu vyrobilo 6086 tun medu ze 661 000 včelstev. V České republice je dlouhodobě v průměru osm včelstev na kilometr čtvereční a včelstev neubývá.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekZačíná Týden bez odpadu, lidé si během něj zkusí výrobu kosmetiky i papíru
Další článekNa výsadbu a zvelebení alejí rozdělí nadace Partnerství 1,7 milionu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno