Vodní prostředí patří v naší krajině k těm nejohroženějším. A s ním i obojživelníci, žáby a čolci. Jejich životy ohrožuje i každoroční a často komplikované jarní putování k vodě, ve které se rozmnožují. Aby při této cestě nezahynuli pod koly aut, pomáhají jim ochránci přírody – letos poprvé s finanční podporou Nadačního fondu Veolia.

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) eviduje na českých silnicích více než 500 úseků, kde tahové cesty obojživelníků křižují silniční komunikaci. V tomto roce se podařilo za přispění několika desítek dobrovolníků celkem 19 kritických míst zabezpečit dočasnými zábranami, které zabrání vstupu obojživelníků na vozovku. Tyto zábrany buď zvířata navedou na bezpečnější trasu anebo jsou doplněny zakopanými nádobami, do kterých žáby a čolci spadnou. Pak nastupují další dobrovolníci, kteří je po celou dobu tahu několikrát denně z nádob vybírají a přenášejí na druhou stranu silnice.

Přestože většinu těchto prací realizují dobrovolníci, náklady na materiální zabezpečení, dopravu atd. přesahují částku 200 000 Kč.

V tomto roce je ochráncům významným darem pomohl uhradit Nadační fond Veolia.„Nadační fond Veolia je naším dlouhodobým partnerem. S jeho pomocí Český svaz ochránců přírody vykupuje a obnovuje mokřady po celé republice. K těmto významným aktivitám letos poprvé Veolia podpořila i přímou ochranu ohrožených mokřadních živočichů. Velmi si této pomoci vážíme“, říká Petr Stýblo, ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

„Ochraně přírodní rozmanitosti se ve Veolii věnujeme v našich provozních areálech a podporujeme ji také všude venku, například prostřednictvím našeho Nadačního fondu a jeho projektu Vraťme vodu přírodě. Zaměřujeme se právě na mokřady, protože zadržují vodu v krajině a jsou domovem mnoha vzácných nebo ohrožených druhů. Rozšíření pomoci o ochranu obojživelníků bylo přirozeným pokračováním naší spolupráce v tomto projektu,“ doplňuje Eva Kučerová, ředitelka komunikace a marketingu společnosti Veolia pro střední a východní Evropu a místopředsedkyně správní rady Nadačního fondu Veolia.

Podle předběžných zpráv z jednotlivých lokalit se podařilo přes riziková místa dostat více než 10 tisíc žab. Nejpočetněji byla zastoupena ropucha obecná, ale v některých lokalitách se ukázala i vzácná blatnice skvrnitá.

Projekt „Vraťme vodu přírodě“ můžete podpořit finančním darem v libovolné výši na účet veřejné sbírky projektu č. 1112011120/0100 nebo nákupem v e-shopu Nadačního fondu Veolia.

Čtěte také:

Zdroj: Nase-voda.cz

Předchozí článekŽena a gorilí samička si v zoo navzájem ukazovaly své potomky
Další článekSedm a půl tisíce dolarů na ruku lidem bez domova. Kanadská studie ukazuje výhody finanční pomoci

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno