Kanadští výzkumníci dali několika desítkám lidí bez domova v přepočtu asi 130 tisíc korun. Studie ukázala, že se díky tomu rychleji dostali ke stabilnímu bydlení, zvýšili svou finanční gramotnost nebo snížili výdaje na tabák a alkohol. Studie tak nabízí pohled, který konfrontuje rozšířený stereotyp, podle kterého si všichni lidé v nouzi přivodili svoji situaci vlastním přičiněním.

Studie s názvem New Leaf Project, se kterou přišla charitativní organizace Foundations for Social Change ve spolupráci s University of British Columbia, vytipovala 50 lidí z oblasti Vancouveru, kteří přišli v posledních dvou letech o domov. V roce 2018 každému z nich dala 7,5 tisíce kanadských dolarů s tím, že nechala na jejich uvážení, jak s penězi naloží. „Studie ukazují, že když dáte lidem velkou sumu dopředu, podnítí to dlouhodobé myšlení,“ popisuje rozhodnutí ředitelka organizace Claire Williamsová.

Tým výzkumníků se potom s respondenty pravidelně setkával a posuzoval, jak částku utrácí. Vědci následně výsledky porovnávali se skupinou, která peníze nedostala. Obě skupiny ale měly přístup k workshopům a coachingu. Během ročního šetření studie zjistila, že lidé disponující jednorázovou částkou byli schopni si peníze uváženě rozložit. Lidé si zároveň našli rychle stabilní bydlení. Výdaje za drogy, tabák nebo alkohol vyměnili za jídlo, oblečení nebo nájem.

Experiment tak potvrdil jiné studie, které dlouhodobě poukazují na to, že finanční pomoc nemá za následek zvýšení výdajů za škodlivé látky. Ba naopak, pomáhá ulevit ekonomice. Podle organizace ušetřila zařízení nabízející lidem bez domova přístřeší přes osm tisíc kanadských dolarů na člověka za rok. Celková částka se tak dostane na sumu přes 400 tisíc – tedy na částku vyšší, než je ta investiční.

„Ze začátku jsem si myslel, že to je trošku přitažené za vlasy – až moc dobré, aby to byla pravda,“ přiznává jeden z příjemců peněz, 55letý Ray. „Šel jsem do banky s jedním z představitelů organizace a zřídili jsme bankovní účet. I když tam ty peníze skutečně byly, trvalo mi asi týden si to všechno uvědomit,“ dodává muž, který si díky výzkumu našel bydlení a začal navštěvovat kurzy, s jejichž přispěním dnes pomáhá lidem se závislostmi.

Ředitelka organizace Foundations for Social Change s nápadem přišla poté, co se k ní dostalo video z konference TEDx z roku 2014 obhajující nepodmíněný příjem. Server Vox ale upozorňuje, že studie ještě neprošla recenzí akademiků a že peníze nejsou jediným prostředkem v boji proti bezdomovectví.

Předchozí článekNadační fond Veolia pomáhá v záchraně žab před koly aut
Další článekPodle nového sčítání je na světě asi 50 miliard ptáků, nejvíc je vrabců

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno