Britský „lovec stromů“ Rob McBride v úterý přijel na Vírskou přehradu na Vysočině. Chudobínská borovice, která na místě roste 350 let, soutěží o titul Evropský strom roku. Národní kolo už vyhrála.

Je to kráska, ale svět fascinuje i její příběh. Stála nad vesničkou Chudobín, kterou přežila o 63 let. Ves musela ustoupit Vírské přehradě. Strom proto nese její jméno. Borovice lesní z Vysočiny vypráví příběh stromu rostoucího na skalnatém ostrohu Vírské přehrady, který přečkal mnohé, i její stavbu. Je důkazem odolnosti stromu vůči povětrnostním vlivům i působení člověka.

Česká finalistka Evropského stromu roku je pro „lovce stromů“ poměrně nepřístupná, a to jednak kvůli ochraně vodních zdrojů, ale také strmé skále. „Připomíná bonsai v květináči. Ale tohle je 350 let stará borovice v přehradě,“ ocenil McBride kompozici stromu nad vodní hladinou.

Chudobínská borovice zvítězila v národní anketě Strom roku 2019. Nyní se utká s dalšími patnácti adepty z evropských zemí, například s irským tisem, portugalským kaštanem, rumunskou jedlí či ruským topolem, o titul pro strom s nejsilnějším příběhem.

Foto: Strom roku.

Zatím se Chudobínská kráska drží na krásném 4. místě. Hlasujte tady: https://www.treeoftheyear.org/vote

Čtěte také:

Nadhled. info je zpravodajství, které vyrovnává negativní náladu v Česku. Nadhled je místo, ze kterého odejdete s úsměvem na rtech. Bez reklam. Zprávy, na které se díváme s Nadhledem. Nejvíc pozitivních zpráv.

Zdroj: Vysocina.eu, CT24. Úvodní foto: Jitka Šťouračová

Předchozí článekŠvédsko už 100 let vysazuje víc stromů, než pokácí. Rozloha lesů se zdvojnásobila.
Další článekJsou nejdéle žijícím manželským párem s Downovým syndromem. Po 27 letech se milují pořád stejně.

2 Komentáře

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno