V pražské zoologické zahradě se v úterý večer narodilo mládě gorily nížinné, matkou je samice Duni. Pohlaví mláděte zatím není známé, informoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Mládě je podle chovatelů v pořádku.

Mládě podle chovatelů už v noci začalo sát mateřské mléko. Matkou je desetiletá samice Duni, která je dcerou slavné Moji, první gorily narozené v Česku. Otcem je šestadvacetiletý samec Kisumu.

,,Radujeme se z prvního gorilího mláděte narozeného v pavilonu Rezervace Dja,“ uvedl Bobek. ,,A naše radost je o to větší, že jím pokračuje příběh slavné Moji. Narozením mláděte se zúročilo obtížné rozhodnutí rozdělit dosavadní skupinu goril a přivézt nového samce. Jen díky tomu jsme ale do Prahy získali Mojinu dceru Duni a můžeme gorily rozmnožovat,“ dodal.

Foto: Facebook/ZOO Praha, Miroslav Bobek.

Rezervace Dja bude pro veřejnost nyní uzavřená. Opět otevřena by měla být od čtvrtka 4. ledna. Před expozicí goril bude přísně zakázáno používání fotoaparátů a kamer. Jejich objektivy totiž otce Kisuma mohou vyprovokovat k agresivnímu chování a neklid ve skupině by pro novorozené mládě mohl znamenat riziko, uvedla zoo.

Podle kurátora savců Pavla Brandla byl porod rychlý, a přestože šlo o první Dunino mládě, byl bez jakýchkoliv potíží. ,,První kontrakce jsme pozorovali zhruba ve čtvrt na devět večer, přičemž už o necelou hodinu později bylo mládě na světě,“ uvedl Brandl. ,,Ostatní členové skupiny si Duni během porodu a po něm příliš nevšímali, jediný, kdo příchod nového mláděte zvídavě pozoroval, byl sedmiletý sameček Ajabu – až doposud poslední gorilí mládě narozené v Zoo Praha,“ dodal.

Není k dispozici žádný popis fotky.
Foto: Facebook/ZOO Praha, Miroslav Bobek.

Zoo Praha očekává další gorilí mládě, které čeká Dunina babička, třicetiletá Kijivu. Otcem je taktéž samec Kisumu. Mělo by se narodit přibližně za čtvrt roku.

Není k dispozici žádný popis fotky.
Foto: Facebook/ZOO Praha, Miroslav Bobek.

Zoologická zahrada v Praze, kterou zřizuje pražský magistrát, patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. Rezervace Dja je největším výstavním prostorem zoo v Troji. Prostory kromě goril nížinných obývají guerézy pláštíkové, kočkodani, křečkomyši nebo kaloni.

Není k dispozici žádný popis fotky.
Foto: Facebook/ZOO Praha, Miroslav Bobek.
Zdroj: ČTK.
Předchozí článekTři sestry v Amazonii oživují kmen, který byl na pokraji vymření
Další článekMladík zapomněl v taxíku 8 tisíc dolarů na vánoční dárek. Řidič mu je bez váhání dovezl zpě

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno