Včelám z úlů rozmístěných na střechách městských budov v Plzni se letos daří. První dva úly nechal magistrát umístit na střechu radnice v historickém centru města v roce 2019 a o rok později z nich stočil prvních 17 kilogramů medu. Později přidalo město po dvou včelstvech na budovy úřadu ve Škroupově ulici a v Koterovské ulici v Plzni. Šest včelstev letos vyprodukovalo téměř 90 kilogramů medu. To dokazuje, že se včelám dobře daří i ve městě a že je o ně dobře pečováno, řekl ČTK primátor Martin Baxa (ODS).

Plzeňské včely ale také slouží vědě. Jsou pravidelně monitorovány a zájemci je mohou sledovat on-line na webových stránkách, kde je kromě přenosu možné najít i další informace a grafy. Včelstva jsou také umístěna na střeše budovy Centra robotiky v Cukrovarské ulici, které je součástí městské organizace Správa informačních technologií města Plzně. Další úly jsou v Plzni například na střeše Fakulty strojní Západočeské univerzity, na 21. základní škole či na stožáru u Techmania Science Center.

Včelí úly na střeše radnice (foto: A. Jarošová)
Foto: A. Jarošová

,,Našimi včelaři jsou Pavel Mach s dcerou, kteří věnují včelám náležitou péči a pozornost. V sezoně od dubna do srpna jsou včely kontrolovány jednou za čtrnáct dní, mimo sezonu přibližně jednou za měsíc,“ řekl ředitel magistrátního úřadu správních agend Petr Triner. V minulých dnech včelaři zopakovali pravidelné, několikrát ročně se opakující, léčení včelstev od roztoče rodu varroa, které má ochránit populaci včel pro následující rok. Zimu včely přežívají v chomáči, kde se zahřívají. Zpracovávají zásoby z letních měsíců, případně jsou dokrmovány sladkým roztokem.

Podle včelařů má včela dolet až pět kilometrů, takže najde dostatek potravy i v centru města, kde jsou pro ně zdrojem obživy nejčastěji parky a sady s dostatkem zeleně a květů, ale i zelené vnitrobloky budov. Med stočený z magistrátních úlů využívá město jako součást propagačních materiálů města.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekMuž ze Skotska a jeho psice Luna ušli tisíce kilometrů přes Kanadu na podporu obnovy pralesa
Další článekLesy ČR obnovily vodní nádrž Lipinka na Benešovsku

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno