Studii provedli odborníci z oboru psychologie.
Někteří máme turistiku rádi, jiní zase ne. Třeba ale za pár minut změníte názor. Turistika je totiž velmi dobrá pro lidské tělo. A to i lehká turistika, nemusíte zrovna lézt Himaláje. Obyčejná procházka v parku, nebo v lese, Vám může pomoci a uzdravit Vás.
Asi každý jsme se někdy dostali do životního období, kdy toho na nás bylo prostě moc. Nelehká situace může vést až k depresím. A tady už není radno si zahrávat a čekat, až to samo přejde.
Psychologové vybrali skupinku lidí a jejich úkolem bylo jít na 90 minutovou procházku, lehká turistika (jedni v přírodě, druzí ve městě). Výsledky překvapily. Zjistilo se, že lidé, kteří chodili přírodou, měli nižší úroveň stresu a dokonce zredukovali neurální aktivitu v subgenálním prefrontálním kortexu. Jednodušeji….v přední části mozku, která je velice úzce spjatá s našimi psychickými neduhy. U lidí, kteří chodili po městě, tento pokles odborníci nezaznamenali.


Studii vedli psychologové Ann Atchleyová a David L. Strayer. Výsledkem tedy je, že mentální nemoci mohou být vyléčené pomocí odpoutání se…neboli „odpojení se“ od technologií a připojení se k přírodě. A to i díky pobytu v ní.
Zkoumaní lidé se čtyři dny vydávali na procházky a to stačilo, aby na nich byly viditelné a prokazatelné změny.
Potěšení odborníci tvrdí, že pobyt v přírodě dokáže vyřešit až polovinu našich problémů. Zvuk a přítomnost moderních technologií nám samozřejmě může v mnoha ohledech pomoci, ale jsou také velice rušivé a vyžadují naši neustálou pozornost. To může mít negativní vliv na naše kognitivní funkce.Dostávají nás do stresu, tlaku a srovnávání. Proto procházka v přírodě, kdy člověk takzvaně “vypne“, dokáže pomoci ve všech ohledech.
Čtěte také:
- Legenda Sáblíková zbořila hranice možného
- ČESKÝ REKORD! Do jezera Barbora u Teplic naráz vběhlo 826 otužilců
V současné době je fenomén onemocnění ADHD, porucha pozornosti a hyperaktivita. Děti s ADHD mají problémy se soustředěním a s ovládáním svých impulsů. Pro rodiče bývá taková výchova velice složitá. Řešením by zase mohla být příroda. U dětí, které si hrají venku, se postupně zmenšují symptomy spojené s ADHD. Takže se dá říct, že se „uklidňují.“
Používat nejnovější technologie je jistě užitečné. Člověk ale musí hledat rovnováhu a nesmí zapomínat na sebe. Nesmí se v tom ztratit. Člověk a příroda jsou spojení odpradávna. I když už nežijeme v pralese, přírodu potřebujeme, jako sůl. Chraňme ji, važme si jí a uzdravujme se.


Monika Benešová.
Zdroj: Dobré noviny. Úvodní foto: Unsplash
Naprosto souhlasím
Ale znám takové (takovou), pro kterou je devadesát minut málo.
Verifikováno autorkou 😊
Přesně tak 🙂