Vědci z pracovní skupiny ENVIROP z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity získali dotaci z evropského programu LIFE na obnovu zanikajících chráněných mokřadů na jižní Moravě. Vedoucí týmu Marie Kotasová Adámková doplnila, že celkové náklady na obnovu 506 hektarů mokřadu jsou 4,47 milionu eur, tedy asi 115,4 milionu korun. Dotace pokryje 3,2 milionu eur, v přepočtu tedy 77,9 milionu korun.

,,Přítomnost mokřadů v krajině pomáhá zmírnit nepříznivé dopady vysokých teplot, sucha, i přemnožení škůdců. Mokřady zadržují a čistí vodu, ochlazují své okolí, zmírňují následky přívalových srážek nebo naopak sucha, poskytují domov mnoha druhům rostlin a živočichů,“ uvedla Kotasová Adámková.

Mokřady měly v minulosti místo i v tradiční zemědělské krajině jižní Moravy, v průběhu minulého století ale s vytvářením velkých jednolitých lánů polí jejich funkce upadala.

I když jsou v současnosti mokřady často zahrnuté do chráněných území, většina z nich není v dobrém stavu. Přitéká do nich voda velmi bohatá na živiny, což vyhovuje expanzivním a invazním druhům rostlin, kterými pak mokřady nekontrolovaně zarůstají. Postupně se stávají druhově chudou, neprostupnou džunglí a přestávají plnit svou funkci v krajině.

Projekt týmu ENVIROP zahrnuje podrobnou analýzu stavu mokřadů i konkrétní opatření, která pomohou odstranit invazivní rostliny, zlepšit kvalitu vody a obnovit mozaiku různých stanovišť.

,,Tento projekt nám umožní ověřit a rozšířit inovativní postupy v ochraně přírody, vytvořit příklady dobré praxe a přenést je na evropskou úroveň. Díky zapojení specialistů z Ústavu botaniky a zoologie bude dopad projektu na biodiverzitu a populace chráněných druhů doložen expertními daty. Z dlouhodobého hlediska projekt zapadá do strategie ústavu propojovat nejnovější vědecké poznatky s praktickou ochranou přírody,“ uvedl Milan Chytrý, ředitel Ústavu botaniky a zoologie.

Zdroj: ČTK.
Předchozí článekAmeričan neměl televizi ani téměř žádný nábytek. Svému městu ale odkázal 85 milionů
Další článekUnijní ministři schválili nařízení, které snižuje množství odpadů z obalů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno