Šicí stroje jsou v plném zápřahu. Výjimkou není ani vinařská věznice. Do šití roušek se v tomto nápravném zařízení zapojilo 36 odsouzených a na 20 strojích vznikalo zhruba přes 1000 roušek denně.

Podle Josef Hrubého, který ve věznici pracuje už 17 let jako terapeut, udělali vězni obrovský posun. Zpočátku jim šití šlo pomaleji, někteří z vězňů totiž nikdy na stroji nešili. Postupně se ale všichni zlepšovali, doposud roušek ušili přes 20 tisíc.

Část roušek šla pro věznice, část pro potřebné – zejména do domovů pro seniory skrz iniciativu dobrovolníků Roušky seniorům. Další pak putovaly do nemocnice v Kladně nebo pro příslušníky cizinecké policie. A šít roušky plánují do doby, dokud to bude třeba

Výroba roušek má zásadní význam také pro samotné odsouzené. „Mají z toho obrovskou radost. Říkají, že aspoň mohou pomoci nebo že mohou společnosti nějak v dobrém oplatit své průšvihy,” líčí Hrubý. „Jsou opravdu úžasní. I sami dozorci říkají, že pracují bez dohledu. To se ještě nestalo. Nemusíme je hlídat, aby měli nějaký výkon. Pracují sami,” pokračuje a dodává: „Je vidět, že je to někam posunulo,“ dovává Hrubý pro HateFree.

Terapeut pro ně udělal speciální nástěnku, kde vězňům vyvěšuje informace o tom, kdo je podporuje, a zveřejňuje na ní také dopisy s poděkováním. „Fascinuje je to. A super je, že paradoxně policie děkuje vězňům za roušky. To je prostě fantastické!” neskrývá nadšení.

Navíc má aktivita ještě další význam. Mění se totiž vnímání vězňů ze strany veřejnosti. „Za poslední tři týdny zažívám, že lidé vězňům děkují. Je perfektní, jak se ten pohled změnil a najednou, když je průšvih, jsme všichni na jedné lodi,” přibližuje Josef Hrubý.

Čtěte také:

Zdroj: HateFree. Foto: VSČR

Předchozí článekNa světě se z koronaviru vyléčilo přes 360 tisíc lidí.
Další článekSvět se neřítí do záhuby. Tady jsou dobré zprávy, které byste měli znát.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno