Projekt Vracíme vodu lesu, který odstartoval teprve loni, slaví velké úspěchy. Projekt funguje pod taktovkou podniku Lesy ČR.

A výsledky jsou úžasné.

Aktuálně vodou ožívají lesy na Svitavsku v Pardubickém kraji. Tady se do svého přírodního koryta vrátil Zádolský potok a jeho levostranný přítok. V nivě se tak zase drží voda, která dříve odtékala napřímeným zahloubeným korytem. „Kdysi uměle vytvořené koryto jsme zasypali. V tom stávajícím si voda modeluje dno i břehy sama,“ uvedl Tomáš Sajdl, vedoucí správy toků povodí Labe z Lesů ČR.

Foto: Lesy Čr

Navíc.

V okolí vzniklo dalších 25 tůní, ve kterých jsou například uložené pařezy. Ty poskytnou nový domov především obojživelníkům. Další naleznou útočiště v mrtvém dřevě, tedy v pařezech a kmenech ponechaných kolem nového koryta a tůní.

Obdobně dnes v přírodní a nové trase meandruje i levostranný přítok Zádolského potoka. Také v tomto případě se původní koryto zasypalo a vznikly další čtyři tůně.

Všechna opatření podnik provedl na 44 049 metrech čtverečních, ale voda, která zůstane v krajině, ovlivní podstatně větší území. Stálo to téměř dva a půl milionu korun.

Foto: Lesy Čr

Čtěte také:

Zdroj: Lesy ČR.

Předchozí článekČeští cestovatelé se spojili a vezou odkaz Miloslava Stingla tisíce kilometrů po celé zemi
Další článekMalá albínka v 11 letech uchvátila svět. Nemoc ji proměnila v éterickou vílu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno