Vysočina má novou přírodní památku na Jihlavsku. Území s mokřady zabírá 6,3 hektaru mezi obcemi Jiřín a Ježená. Vyskytují se v něm chráněné a ohrožené druhy, z rostlin například prstnatec májový a tolije bahenní. O vyhlášení přírodní památky rozhodla krajská rada. Novinářům to řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO). Kraj Vysočina má nyní ve své péči 155 přírodních památek a přírodních rezervací.

Území U Šeredů je podle hejtmana poměrně známé, starají se o něj dobrovolníci. ,,To znamená, je v dlouhodobé péči místních ochránců přírody. Vzhledem k tomu, že ta lokalita je z odborných hledisek významná, tak dnes došlo rozhodnutím rady k vyhlášení za zvláště chráněné území,“ uvedl.

Krajští radní tento týden projednali zřízení celkem šesti zvláště chráněných území, kromě přírodní památky U Šeredů ale byla zbývající vyhlášena znovu kvůli dílčím změnám. Některá byla vyhlášena už před lety příslušnými okresními národními výbory nebo okresními úřady a jejich původní zřizovací předpisy neodpovídaly nynějšímu právnímu stavu.

Opakovaně tak rozhodnutím krajské rady byly zřízeny přírodní památky Rybníček u Starých Hutí, Rasuveň, Míchova skála a přírodní rezervace Pyšolec a Vílanecké rašeliniště. Záměry byly podle zveřejněného podkladu projednané s vlastníky pozemků a příslušnými obcemi.

Zdroj: ČTK.
Předchozí článekSnímek a vzpomínky německé rodačky pomohly lesníkům z Ralska obnovit studánku
Další článekLesy ČR postaví 20 nouzových útulen, první je u osady Severní

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno