Evropská unie plánuje zakázat až 12 tisíc škodlivých chemických látek, a to hlavně ty, které můžou mít vliv na vznik rakoviny, obezity, cukrovky nebo na hormonální a reprodukční poruchy. Podle Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) by tak šlo o největší zákaz toxických látek na světě. Informuje o tom deník The Guardian.

EU dřív zakazovala jen jednotlivé chemické látky. Firmy ale nařízení obcházely a upravovaly složení výrobků tak, že vytvářely podobné, zatím nezakázané složky, které ale můžou být stejně nebezpečné. Nově zveřejněný plán proto vůbec poprvé počítá se zákazem celé skupiny chemických látek, jako jsou PVC plasty, chemikálie v jednorázových dětských plenách nebo PFAS látky, kterým se kvůli době jejich přirozeného rozkladu přezdívá „věčné chemikálie“.

Používají se třeba k výrobě povrchů, které mají odolávat vlhkosti, mastnotě nebo zašpinění, jako jsou rozšířené materiály Gore-Tex a teflon. Všechny tyto látky budou zařazeny na seznam, který bude pravidelně přezkoumávat Evropská agentura pro chemické látky. O jejich konečném zákazu pak rozhodne do roku 2027.

Chemické společnosti ale upozorňují, že nařízení bude mít vliv na běžné výrobky, jako jsou třeba opalovací krémy, parfémy, barvy nebo čisticí prostředky. „Důsledkem pro zákazníky bude menší výběr a u kosmetiky taky snížená funkčnost výrobků,“ řekl John Chave, generální ředitel organizace Cosmetics Europe.

Na celém světě je registrováno více než 190 milionů syntetických látek a v průměru každých 1,4 sekundy vznikne nová průmyslová chemikálie.

OSN odhaduje celosvětovou hodnotu chemického průmyslu na víc než 5 bilionů dolarů. Do roku 2030 se pak částka zdvojnásobí, do roku 2060 dokonce zčtyřnásobí.

Čtěte také:

Zdroj: The Guardian.

Předchozí článekPřírodní odpočinek si můžete dopřát i ve městě nebo třeba v kanceláři
Další článekZačala květnová výzva Na kole do práce, organizátoři věří v rekordní účast

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno