Děti podle nich nepotřebují úspěch k tomu, aby byly šťastné. Holanďané mají ve výchově dětí jasno a podle vědců jsou právě jejich děti ty nejšťastnější.

Výchova holandských maminek se od klasické výchovy zas tak neliší. Řídí se ale odlišnými metodami. A podle průzkumů se jim daří opravdu dobře. Jejich děti jsou mnohem šťastnější a spokojenější, než děti v ostatních zemích.

Proč?

Holandské maminky dbají na to, aby jejich děti měly dostatek času na odpočinek. Radši jim dopřejí více času na oddych, než aby byly celý den v jednom kole. Průzkumy dokazují, že holandské děti spí v průměru o dvě hodiny více, než děti v Americe. Tím, že děti více spí, mají rodiče více času na sebe a jsou také oni spokojenější.

V Holandsku také nemají problém dávat dětem čokoládu. Nechtějí jim totiž zakazovat sladkosti a věří, že se děti naučí sebekontrole už odmalička. Vše je pouze o rovnováze a správném načasování.

Maminky také dbají na to, aby jejich děti nebyly materialistické. Ukazují jim, že vše se netočí pouze kolem peněz. Když uspořádají narozeninovou oslavu, každé dítě má daný limit 10 eur, za které může oslavenci koupit malé překvapení. Děti by měly oslavovat narozeniny proto, aby strávily čas se svými kamarády a hrály si.

Rodiče také od malička vedou děti k tomu, aby se dokázaly zdůvodnit své chování a skutky. Podle Holanďanů má slovo v rodině každý, dokonce i v případě, že jde o 3-leté dítě. Pokud si chtějí děti pustit televizi, rodiny koukají společně.

Jedním z nejdůležitějších pilířů rodičovství (pro Holanďany) je rutina. Rutina znamená pravidelnost a předvídatelnost. Když máte přesný harmonogram na to, kdy je společná večeře a kdy jdou děti spát, tak se i ti nejmenší naučí pravidelný režim a zvyknou si na to. Rodiče je tak nemusí věčně nahánět ke stolu.

Platí pravidlo, šťastný rodič se rovná šťastné dítě. Holandské maminky nemají potřebu se předbíhat, kdo je lepším rodičem. Berou se takové, jaké jsou. I s nedokonalostmi.  A právě tak vychovávají své děti.

Foto: Lenka Fortelná

Netlačí na své děti. Nesoustředí se pouze na to, jaké známky nosí ze školy. Soustředí se především na to, zda je dítě šťastné a spokojené. Holandské maminky v tom mají jasno. Aby byly jejich děti úspěšné, musí být nejprve spokojené samy se sebou, motivované, nezávislé a musí být dobré vztahy se svojí rodinou a přáteli. Právě to je podle nich cesta ke šťastnému životu.

Už jste četli?

Zdroj: Dobré noviny.

Předchozí článekBěžný život v Severní Koreji? Podívejte se na 25 vzácných fotografií
Další článekKodaň otevřela první muzeum štěstí na světě. Součástí výstavy je i ztracená peněženka

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno