Řeč je o nové panence Barbie. Z vyhublé prsatice je totiž astronautka! A má to dobrý důvod. Malé holčičky sní o kariérách supermodelek, hereček nebo zpěvaček. Jen málokterá sní o kariéře astronautky (já snila o kariéře popeláře). A společnost Mattel ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou to chtějí změnit.

Zdroj: youtube

V Evropě je pouze jedna aktivní astronautka, Italka Samantha Cristoforetti. A právě ta se stala vzorem pro novou panenku. Hračka má podpořit malé dívenky, aby se nebály vesmírné nebo vědecké kariéry.

Taky jste jako děti snily o tom, že se projdete po Měsíci? Že zažijete pocit bez tíže? Že se podíváte na zemi odtud, odkud ji vidí hvězdy? I dívky mají šanci! Italská astronautka má přispět k tomu, aby se dostalo do vesmíru více žen, než tomu bylo doposud. Pomoci tomu mají také speciální videa. Na nich 42 léta Samantha Cristoforettiova vítá děvčata z Německa, Velké Británie, Francie a Itálie v Evropském astronautickém centru dění v Kolíně nad Rýnem. Na YouTube si budete moci prohlédnout i videa, která nakukují do jejích kariérních úspěchů.

Chcete mít doma malou vědkyni nebo astronautku? Také pro rodiče, je připraveno několik typů, jak zájem svého dítka podpořit.

Ženské hrdinky

Panenky Barbie jsou známé jako umělotiny (vlastně jsou z plastu) s dokonalými vlasy, zadkem, obličejem, kotníky a snad i s úžasnými malíčky na nohách. Právě za to je společnost Mattel kritizována, ukazuje mladým dívkám nerealistické proporce a to má dopad na jejich negativní smýšlení. A tak se vedení rozhodlo pro změnu! Bourání stereotypů je v poslední době In. Sází na to i Barbie, která hlásá, aby se dívky nebály a plnily si své sny. Proto je tady kolekce s názvem Sheroes. Nejedná se o žádnou čuňačinu, nýbrž v doslovném překladu se jedná o hrdinky. Jako panenky Barbie se objeví profesionální tenistka Naomi Ósaka nebo herečka, scenáristka a sloupkařka Gülse Birsel. 

zdroj: instagram ASTROSAMANTHA

A to není zdaleka všechno!

Společnost Mattel každý rok podpoří deset inspirativních příběhů ze skutečného života, aby se dívky nebály kariéry ve vesmíru, nebo v dalších vědeckých odvětvích.

Je to dobrá zpráva? Ano. Až budu jednou maminkou, budu ráda, že moje dítě nebude koukat na samou nereálnou umělotinu v obchodě. Ale uvidí tam i panenku Barbie inspirovanou skutečnou, úspěšnou ženou. A já budu moci hračku s klidným svědomím koupit a říct. „To je ta astronautka, nebo vědkyně, ta opravdová. Třeba jednou budeš mít i Ty svoji panenku. Tak, jako ony.“

Takže do skafandrů, děvčata!

Úvodní fotografie, zdroj: Aplus.com, Tiannah Birdsong

Předchozí článekŽena uklouzla na chodníku. Nemohla se přestat smát.
Další článekNeslyšící holčička poprvé dostala naslouchátko. Když poprvé miminko uslyšelo hlas maminky, všichni se zamilovali.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno