Přesto, že je v západoafrickém státě Sierra Leone vývoz dřeva zakázán, část těžby se vždy do zahraničí dostane. Jenže v posledních dnech zájem o exotické dřevo rapidně klesl. Za poklesem podle dřevařů totiž stojí Čína, právě tam se dřevo používá na výrobu domácího nábytku. Uvádí to web Time24News s odvoláním na zpravodajskou agenturu Reuters. S nezákonným kácením přitom nemá problém jenom Sierra Leone, ale i Senegal a další západoafrické státy.

Kamiony, které se ještě před měsíce plnily dřevem pro Čínu, teď stojí a zejí prázdnotou. Dělníci čekají. Poptávka po dřevě, které je určené na výrobu nábytku, způsobil nezákonné kácení lesů v celé západní Africe.

Čína je v posledních měsících doslova ochromená novým typem koronaviru. To se projevilo dokonce až v daleké Africe.

Stát Sierra Leone je z velké části pokrytý lesy. „Už sem nepřichází Číňané. Ti jsou jediní, kteří naše dřevo kupují“, řekl jeden z dřevařů novinářům z Reuters.

Kácení stromů je pro domácí potřebu povolené. Prezident státu Julius Maada Bio v roce 2018 zakázal vývoz dřeva. Přesto část těžby stále putuje právě do zahraničí. Vláda nemá prostředky na to, aby nelegální kácení zastavila.

Pandemie způsobila snížení poptávky po exotickém dřevě. „Nechci, aby lidé umírali, ale na jednu stranu jsem za koronavirus rád. Trhá mi srdce, kdy vidím, jak se naše stromy ve velkém kácí a nikdo nejsme schopni to zastavit. Je to obrovský obchod„, řekl strážník parku.

Čtěte také:

Předchozí článekPřed deseti lety: Babička šla „na dřevo“, pilkou odřízla dva státy od internetu.
Další článekMuslim a Žid se spolu pomodlili a dokázali, že víra spojuje. Fotka, která v době koronaviru obletěla svět.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno