Nevidomá Japonka dala podnět ke vzniku knihy založené na vlastní zkušenosti – jako šedesátiletá si splnila životní sen a jela poprvé na bicyklu. Obrázková kniha s názvem Ponta jede na tandemu je příběhem psa Ponty, který na dvojkole dopraví starou ženu za vnukem do sousedního města. 

Sumie Watanabeové je 70 let, je z města Kihoku na západě Japonska a věnuje se akupunktuře. Trpí vrozeným onemocněním zvaným retinitis pigmentosa, které způsobuje zhoršování zraku. Špatně viděla od narození a nakonec zcela oslepla.

Na tandem se poprvé posadila v roce 2012, když ji známý pozval na akci pořádanou klubem tandemové cyklistiky.

Watanabeová jako dítě žárlila na sestru za to, že může jezdit na kole s rodiči. Bicykl vždy považovala za symbol svobodného pohybu. ,,Měla jsem obavy, jestli na tom mohu jet, ale rozplynuly se, hned jak jsem vyrazili. Zjistila jsem, že právě tohle jsem chtěla, splnil se mi sen,“ řekla Watanabeová.

Poslala návrh na téma knihy nevládní organizaci a její ředitel rozhodl, že by z toho mohla být kniha obrázková.

Watanabeová se v ní proměnila v postavu Suu čan. Pes Ponta se v ní naučí jezdit na kole, když sleduje Suu čan a odveze ji na tandemu do sousedního města. První z nich šlape a řídí, druhý na zadním sedadle nesmí brzdit a pomáhá šlapáním.

Kniha zavádí pro slepce užitečné termíny – například když se řekne tři hodiny, znamená to zahnout doprava, devět hodin znamená doleva. Nevidomí jimi získávají představu, jakým směrem se mají ubírat.

,,Chci touto knihou povzbudit děti a ostatní s nějakým handicapem, aby snili,“ řekla Watanabeová. Na splnění svého snu si počkala několik desítek let.

Foto: archiv vydavatele

Čtěte také:

Zdroj: Aktuálně.

Předchozí článekNová studie spojuje kontakt s přírodou ve městech s menší mírou osamělosti
Další článekNejstarší žena světa slaví 119. narozeniny. Kane Tanaka stále miluje čokoládu i sladké limonády

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno