Mýcení v amazonském pralese v prvních pěti měsících letošního roku meziročně zpomalilo o 31 procent, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nově uveřejněná předběžná data brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE). S příslibem zasadit se o zastavení odlesňování Amazonie vyhrál volby současný brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Ten nahradil v prezidentském křesle krajně pravicového Jaira Bolsonara, za jehož působení podléhal po léta prales destrukci, připomněla agentura. 

První významný pokles mýcení za dobu Luly v úřadu brazilská vláda podle Reuters ohlásila v dubnu. V květnu meziročně odlesňování v amazonském pralese zpomalilo o téměř deset procent, vyplývá podle ní z dat ústavu INPE. Mýcení letos v květnu podlehla plocha o rozloze 812 kilometrů čtverečních, zatímco ve stejný měsíc loňského roku to bylo 900 kilometrů čtverečních.

V pondělí administrativa současného prezidenta představila akční plán, který má do roku 2030 zcela zastavit nezákonné odlesňování. Plán zahrnuje posílení nástrojů zpravodajských služeb a monitorování pomocí satelitních snímků za účelem sledování trestné činnosti v oblasti. Věnuje se také regulaci vlastnických práv na pozemky.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekV ČR se loni obnovilo 50 058 hektarů lesů, zhruba stejně jako předloni
Další článekHrdinka Lesly. Děti po pádu letadla vedla 40 dní džunglí 13letá dívka

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno