Pětadevadesátiletý britský přírodovědec, popularizátor, režisér, scenárista a dokumentarista získal prestižní ocenění Champion of the Earth konkrétně za odhodlání vyprávět příběhy o přírodě a změnách klimatu.

Autor slavných dokumentů včetně letošního seriálu Zelená planeta při přebírání ceny řekl, že svět nyní musí podniknout kroky k ochraně přírody a planety. „Před padesáti lety byly velryby celosvětově na pokraji vyhynutí. Pak se lidé spojili, a tak je teď v moři více velryb, než kdy člověk viděl,“ připomněl. „Víme, v čem tkví problémy, a víme, jak je řešit. Jediné, co nám chybí, je jednotná akce.“

Výkonná ředitelka Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) Inger Anderson uvedla, že se organizace rozhodla ocenit Sira Davida za jeho oddanost vysílání o přírodě. „Pokud máme šanci odvrátit rozpad klimatu a biologické rozmanitosti a vyčistit zanesené ekosystémy, je to díky tomu, že se miliony z nás zamilovaly do planety, jak ji zachytil ve filmu, písemně i svým hlasem,“ řekla Andersen.

Sir David Attenborough začal pracovat na přírodopisných pořadech v 50. letech a jeho snímky natočené v odlehlých částech světa získaly obrovskou popularitu. V posledních čtyřech letech jeho varování před škodami, které způsobuje klimatická změna planetě a lidstvu, sílí.

Milují ho také děti a mládež. Třeba pro aktivistku Gretu Thunberg bylo setkání s ním „nepopsatelné“ a každý by se podle ní měl snažit být jako on. 

„Reálně postavil do popředí změnu klimatu a ztrátu biologické rozmanitosti. Optimismus je důležitý, ale hlavní problémy, které je třeba vyřešit, nejsou vědecké – jsou ekonomické a politické,“ uvedl pro BBC k přínosu Sira Davida profesor Rick Stafford, mořský biolog z univerzity v Bournemouthu.

Čtěte také:

Zdroj: David Attenborough

Předchozí článek,,Naše poslání nezmění ani válka.“ Manželé na Ukrajině zachraňují ohrožená zvířata
Další článekProjekt Čtení pomáhá se nově zaměří i na pomoc přírodě a sázení stromů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno