Výsledky nové studie ukazují, že pokud se příroda ponechá bez zásahů člověka, přirozený opětovný růst přináší lepší výsledky než umělá výsadba. Nabízí tak jistou naději na obnovu klimatu.Mezinárodní skupina výzkumníků zjistila, že tropické pralesy mají potenciál téměř zcela znovu vyrůst, pokud jsou po dobu asi dvaceti let ponechány nedotčené lidmi. Je to způsobeno vícerozměrným mechanismem, kdy stará lesní flóra a fauna pomáhají růst nové generaci lesů. Jde o přirozený proces, kterému se říká sekundární sukcese.

Tato nová zjištění, na něž upozorňuje The Guardian, by mohla hrát důležitou roli při zmírňování klimatických změn a poskytnout užitečné rady, jak dále postupovat. Naznačují také, že ještě není pozdě napravit škody, které lidstvo napáchalo katastrofickou změnou klimatu v posledních několika desetiletích. „Jsou to dobré zprávy, protože dvacet let je reálná doba, kterou si dokážu představit, stejně tak i moje dcera nebo zákonodárci,“ uvedl Lourens Poorter, profesor funkční ekologie na Wageningen University v Nizozemsku a hlavní autor studie.

Na přirozenou obnovu se často zapomíná ve prospěch stromových plantáží, podle Poortera však první varianta přináší lepší výsledky. „Ve srovnání s výsadbou nových stromů si vede mnohem lépe přirozená obnova, s níž souvisí biologická rozmanitost, zmírňování změn klimatu a obnova živin,“ vysvětlil.

A co si z toho máme vzít? Poselství, že nemusíme nutně sázet další stromy, když to příroda může udělat sama. Tropické pralesy se mohou vrátit na zhruba 78 % původního stavu za pouhých 20 let, což je podle Poortera „ohromně rychlé, dokonce překvapivě rychlé“.

Na studii se podílelo přes devadesát výzkumníků z celého světa.

Čtěte také:

Zdroj: The Guardian.

Předchozí článekLesy ČR obnovily vodní nádrž Lipinka na Benešovsku
Další článekDivocí exmoorští koně pomáhají přírodě už na šesti místech Česka. Prohánějí se i Janovským mokřadem

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno