V evropských městech se začínají objevovat zastávky, které kromě prostředků hromadné dopravy obletují včely a motýli. Na svých stříškách totiž mají záhonky plné macešek, divokých jahod nebo vlčích máků, které opylovače lákají. Cílem je zabránit poklesu populace hmyzu a přispět k ochlazování ovzduší v letních vedrech.

Ekologické zastávky vymyslela britská firma Clear Channel, která je v uplynulém roce nainstalovala v Cardiffu, Glasgow, Leicesteru, Newcastlu, Oxfordu nebo Southamptonu. V následujících letech jich společnost po Spojeném království plánuje vystavět alespoň tisíc. Několik jich už stojí také v Nizozemsku, Dánsku či Švédsku a brzy se rozšíří i do Francie a Belgie. Píše o tom deník The Guardian.

Přístřešky pomůžou k ochraně opylovačů, jako jsou včely, čmeláci a motýli. Lákat je budou květy tymiánu, divoké majoránky, úročníku či černohlávku. Zároveň zastávky zadržují dešťovou vodu, a přispívají tak k ochlazování měst v letních vedrech. V průměrně suchých letech přitom vyžadují jen minimální údržbu – stačí dvakrát ročně vyplít záhonky a zastřihnout rostlinky.

Přístřešky se zahrádkami hodlá Clear Channel umístit pouze tam, kde běžné zastávky už dosluhují. ,,Rozhodně nechceme zbytečně vytrhávat ze země fungující zastávky a nahrazovat je novými,“ řekla kreativní ředitelka firmy Louise Stubbingsová. Přístřešky se záhonky podle ní vyžadují jiné konstrukční řešení, protože půda s květinami je velmi těžká – obzvlášť pokud zrovna zaprší a vsákne se do ní značný objem vody.

Úplně první podobná zastávka se objevila před šesti lety v Utrechtu, kde se jich nyní nachází více než tři stovky. Loňská studie navíc ukázala, že se nizozemským městům po dlouhých letech úbytku včel podařilo populaci opylovačů stabilizovat. Stubbingsová proto věří, že o přístřešky se zahrádkami bude mezi městy po celé Evropě vzrůstat zájem.

Čtěte také:

Zdroj: Aktuálně.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno