Světoví lídři se dnes chystají na klimatické konferenci COP26 podepsat dohodu, v níž se zaváží, že do roku 2030 zvrátí úbytek světových lesů. K ujednání se hodlá připojit přes 100 států včetně Brazílie, Indonésie a Konžské demokratické republiky, na jejichž území se rozkládají rozsáhlé tropické lesy. Informovala o tom stanice BBC a agentura Reuters.

V ujednání se země hodlají zavázat k poskytnutí zhruba 19,2 miliardy dolarů (asi 423 miliard Kč) z veřejných i soukromých zdrojů na ochranu a obnovu lesů, boj s požáry a podporu původních obyvatel. Na území států, které se chystají přistoupit k dohodě, leží celkem asi 85 procent světových lesů.

Vlády 28 zemí se také chtějí zavázat k eliminování negativního dopadu světového obchodu s potravinami, jako jsou palmový olej, sója či kakao, na úbytek lesů.

USA, Británie, Norsko, Německo, Nizozemsko a 17 soukromých sponzorů kromě toho v pondělí podle agentury AP oznámili záměr poskytnout v příštích čtyřech letech 1,7 miliardy dolarů (37 miliard Kč) na pomoc původním obyvatelům žijících v tropických lesích. Prostředky mají pomoci ochránit a posílit práva původních obyvatel a místních komunit na půdu a využívání místních zdrojů.

Čtěte také:

Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekJeskyňáři našli v Moravském krasu prostory se vzácnými krápníky. Rostou proti zákonům gravitace
Další článekV okolí rezervace divokých koní ubylo černých skládek. Dobrovolníci odklízeli hlavně staré pneumatiky

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno