V Německu právě teď rozkvétají květiny na více než sto loukách, které místní vysadili v tamějších městech. Němci tak chtějí zvrátit 75% propad v populaci hmyzu.

V německých městech za poslední tři roky vyrostlo více než sto ploch s lučními květinami. Například Berlín na osetí 50 luk vyhradil částku jeden a půl milion eur. Kus divoké přírody naleznete také v Mnichově, Stuttgartu nebo Lipsku. V Hamburku, kde celá iniciativa začala, tento měsíc odkryli první ze série záhonů na střechách autobusových zastávek.

Ochrana včel patří k hlavním důvodům pro zřízení luk. Německo je domovem asi 580 druhů tohoto hmyzu. Okolo 300 z nich najdete v Berlíně. Podle studie z roku 2017 se celková populace hmyzu v chráněných oblastech snížila asi o 75 %, na čemž mají největší podíl insekticidy, toxické zplodiny a hlavně ztráta rozmanitého přirozeného prostředí. Zjištění inspirovalo například velmi úspěšnou petici za ochranu včel v Bavorsku.

Někteří místní obyvatelé ze začátku na přeměnu svého okolí nahlíželi skepticky. Jedním z takových byl i Derek O´Doyle – ztratil totiž volné prostranství, na kterém si mohl hrát se svým psem. Zároveň mu nevyhovovala zdánlivá neorganizovanost prostoru. Muž ale obrátil, když louka rozkvetla. „Stala se z toho nebývale atraktivní část naší čtvrti. Najednou prožíváte roční období úplně jinak.“ Organizátoři iniciativy na louky vysadili kromě máku a chrp také některé ohrožené druhy, kterým trvá dva roky, než rozkvetou.

Podle Juliany Schlaberg z organizace zabývající se konzervací a biodiverzitou zájem ze strany obyvatelstva roste. Někteří se chtějí starat o vlastní kus divoké přírody, jiní zase tlačí na radnice, aby přestaly uměle zušlechťovat zelené plochy ve městech.

Jeden z koordinátorů projektu Christian Schmid-Egger ale říká, že k hlavním změnám musí dojít v zemědělství. Nicméně doufá, že louky v městech naučí místní obyvatele něco o přírodě. „Zvířata potřebují přesně takové prostředí, které lidem připomíná zmatek a které mají nutkání dát do pořádku,“ dodává.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekOrnitologové vytváří na Hodonínsku ptačí park, napočítali v něm 162 ptačích druhů
Další článekWales kvůli boji s emisemi přestane stavět silnice. Investuje radši do cyklostezek

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno