V roce 2014 zaplavila internet videa, kde si lidé na hlavu vylévali kýbl plný ledové vody. V rámci takzvané Ice Bucket Challenge každý vždy nominoval někoho ze svých známých nebo přátel, kdo se měl výzvy zúčastnit jako další. Kbelíky s vodou a zmáčení lidé neznamenali jen internetový virál, ale také výrazný přínos pro svět výzkumu v boji proti amyotrofické laterální skleróze. Na svém webu o tom píše americké NPR.

ALS Association, která pomáhá lidem s amyotrofickou laterální sklerózou a financuje její globální výzkum, uvedla, že až 2,2 milionu dolarů z prostředků, které byly vybrány díky výzvě Ice Bucket Challenge, šly na financování vývoje a testování nového léku. Ten smrtelné neurodegenerativní onemocnění zpomaluje.

Lék nedávno schválený americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv ale není jediným, který z „ledové“ výzvy těží. Vybráno v ní bylo více než 115 milionů dolarů a Asociace ALS uvedla, že peníze šly na 130 výzkumných projektů ve 12 různých zemích a také 40 potenciálních léků, které jsou ve vývoji, uzavírá téma National Public Radio.

Čtěte také:

Předchozí článekU pardubického gymnázia Dašická vzniká výzkumné zařízení na využití bioodpadu
Další článekLokality, na nichž na jihu Čech roste ohrožený hořeček mnohotvarý, se zvětšují

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno