Střední školy ve třech finských městech začínají s vyučováním až po osmé hodině ranní. Chtějí tak dospívajícím studentům dopřát víc spánku. Výzkumy totiž ukázaly, že každý pátý mladý člověk ve Finsku má se spánkem problémy. Do pilotního projektu se zapojily střední školy v Helsinkách, Tampere a Turku. Ředitelé a vedení města se domluvili na posunu výuky – od začátku školního roku tak začíná většinou o 15 nebo 30 minut později, než bylo zvykem.

Středoškoláci ve městě Turku musí být v lavicích v 8:30. „Požádali o to studenti i rodiče. Navíc existují výzkumy, které potvrzují, že pozdější začátek školy má na dospívající pozitivní vliv,“ řekl pro web veřejnoprávní televize Yle Jussi Paavola, ředitel odboru pro městské střední školství.

V Tampere začíná vyučování v 8:15. Podle ředitele jedné z tamních škol Mattiho Hännikäinena se doba spánku u studentů stále zkracuje. Důvodem je sledování televize, mobilů a hraní počítačových her pozdě do noci. Začátek školy ale v Tampere posunuli i kvůli městské dopravě. „Nechtěli jsme, aby se ve stejnou dobu potkávalo příliš mnoho lidí,“ dodává Hännikäinen.

Střední školy ve finském hlavním městě si o začátku výuky rozhodují samy. Podle radního pro školství Harricha Korhonena tak někde začínají dokonce až v devět hodin.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekV Austrálii zaznamenali množení Velkého bariérového útesu
Další článekStromy výrazně ochlazují v teplých dnech plochy evropských měst

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno