Meri Mionová z italského města Vicenza se během oslavy devadesátin dočkala dárku, který ji pobavil i dojal. Během druhé světové války jí ještě jako dívce vyhladovělí američtí vojáci sebrali narozeninový dort. Po 77 letech se armáda rozhodla starý dluh splatit.

Italská seniorka Meri Mionová měla právě před třináctými narozeninami, když u její rodné vesnice San Pietro poblíž města Vicenza americká armáda sváděla boj s Němci. V noci před plánovanou oslavou se proto společně se svou matkou schovala v podkroví rodinné farmy. Druhý den ráno matka pro děvče upekla dort, na kterém si ale nakonec pochutnal někdo jiný.

Když totiž moučník po vytažení z trouby chladnul na okně, vyhladovělí vojáci ze Spojených států si nemohli pomoct a z parapetu ho ukradli. Zklamání, které Italka v době svého dětství zažila, se jí  Američané po téměř osmi dekádách rozhodli vynahradit. Píše o tom zpravodajský web stanice BBC.

Meri Mion smiles after US troops gift her a cake to replace the one made for her birthday decades ago.
Foto: BBC.

Poslední dubnový pátek se Mionová dožila devadesátky a příslušníci amerických jednotek ji na oslavě v parku Giardini Salvi ve Vicenze překvapili s dortem podobným tomu, který jí armáda kdysi odcizila. ,,Rozdělím se o něj se zbytkem své rodiny. Na tento báječný den nikdy nezapomenu,“ radovala se důchodkyně.

Úkolu předat Mionové narozeninový dárek se zhostil seržant Peter Wallis. ,,Nejdřív jsem si připadal trochu divně, ale nakonec jsem z toho měl skvělý pocit,“ svěřil se důstojník. Plukovník Matthew Gomlak, velitel americké posádky v Itálii, následně na oslavě pronesl proslov o bojích v roce 1945 a vyzdvihl, že místní obyvatelé tehdy vojákům z USA nabízeli chléb a víno. ,,Jsem rád, že se nám stejně vřelého přijetí dostává i dnes,“ vyzdvihl Gomlak.

Čtěte také:

Zdroj: Aktuálně.

Předchozí článekPrůzkum: Na nákup oděvů má u 47 procent Čechů vliv udržitelnost, trend roste
Další článekVýrobce medu: Lze očekávat dobrý včelařský rok

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno