Stáda divokých koní se v Česku rozrůstají! Po sčítání loňských přírůstků vědci napočítali v pěti rezervacích celkem 111 divokých koní. Největší stáda se nacházejí ve středočeských Milovicích, kde je na dvou pastvinách dohromady 71 koní. Další stáda jsou v Národním parku Podyjí na jižní Moravě, kde na dvou pastvinách mají celkem 20 koní. Stáda pocházejí z anglického Exmooru.

 „Divocí koně se v Česku velmi dobře množí. Je vidět, že zde našli výborné podmínky k životu,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

V Česku žijí teprve od roku 2015 a skvěle se jim tu daří. Na světě jich žije jen okolo dvou tisíc kusů. Každý dvacátý kůň z Exmooru se tak pase v Česku. A stačilo pouze pět let.

Ochranářská společnost Česká krajina je tak celosvětově jedním z pěti největších chovatelů divokých koní z Exmooru.

Mají obrovský význam.

Divocí koně v Česku zachraňují stepní a mokřadní rezervace, které předtím zarůstaly agresivními druhy trav a křovin. „Podobně jako v Milovicích se i na východě Čech potvrdilo, že divocí koně z Exmooru přednostně spásají právě agresivní druhy trav. Pastviny díky tomu nezarostou jednotvárné trávníky a motýli i celá řada dalších opylovačů včetně včel, čmeláků nebo pestřenek má k dispozici neustále kvetoucí louky plné potravy,” oceňuje Josef Rusňák, ředitel Regionálního pracoviště AOPK Východní Čechy. Divocí koně totiž při pastvě z hustého vysokého trávníku „vysvobozují“ kvetoucí byliny, kterým se cíleně vyhýbají.

Foto: Different perspective

Zarůstání otevřené krajiny patří v současnosti k největším problémům ochrany přírody. Na velkých plochách o rozloze desítek až stovek hektarů je pastva velkých kopytníků nejlepší řešení. A je to také nejhezčí podívaná, koně uklidňují naši mysl.

Foto:  Karen Arnold

Zdroj: Ekolist.cz

Předchozí článekROZHOVOR: Nestresujte děti kvůli známkám. Vyrovnaný trojkař se uplatní lépe, než vystresovaný premiant.
Další článekFenka Amy našla štěstí u vážně nemocné holčičky.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno