Nejudržitelnější českou vysokou školou je Masarykova univerzita v Brně. Na světovém žebříčku udržitelného rozvoje se umístila na 161. místě z 1 403 hodnocených vysokých škol. Z českých škol ji následuje Univerzita Karlova na 172. místě. Na žebříček QS World University Rankings: Sustainability upozornil server Enviweb.

Na prvním místě se podle serveru Top Universities umístila kanadská University of Toronto. Z evropských univerzit je v první desítce na šestém místě londýnská Imperial College London a na osmém místě švédská univerzita v Lundu.

Masarykova univerzita dosáhla dobrého hodnocení například v oblasti správy. Hodnotitelé posuzovali transparentnost, ekologické a demokratické prostředí instituce z hlediska vnitřních předpisů nebo názory zaměstnanců. Dále žebříček posuzoval vliv na životní prostředí a společenský dopad.

Univerzita Karlova uvedla, že udržitelný rozvoj je jednou z jejích priorit. Energetické hospodaření podle ní například ale ovlivňuje rozlehlost instituce a její působení ve stovkách budov, přičemž mnoho z nich je památkově chráněných.

Studenti z hnutí Univerzity za klima dlouhodobě požadují, aby byly univerzity udržitelnější. Hnutí prosadilo například vyšší podíl rostlinné stravy v menzách. Produkce masa se z velké části podílí na světových emisích CO2.

Světová meteorologická organizace v nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu uvedla, že letošek je pravděpodobně nejteplejším rokem v historii měření. Lidstvo kvůli tomu čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců.

Zdroj: Wave News.
Předchozí článekŠimpanzi si pamatují své staré přátele. Vzpomenou si i po 25 letech
Další článekV bývalém lomu na Jesenicku letos vykvetly tisíce vzácných hořečků

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno