Lidé dovedou vzpomínat na své známé nebo přátele desítky let. Sociální paměť je hodně různorodá a výrazně krátkodobější. Lidoopi jsou člověku nejvíce příbuzní. Nový výzkum odhalil, že někteří šimpanzi dovedou na staré sociální vazby vzpomínat podobně jako lidé a své známé poznají i po více než dvacet let dlouhém odloučení. Vzpomenout si dovedou i na to, jak vřelý vztah mezi sebou měli. Upozorňuje na to server Good News Network.

Vědce z John Hopkins University k výzkumu inspirovala vlastní zkušenost s primáty, protože měli pocit, že je zvířata poznávala, a to i po delším odloučení. Rozhodli se proto jejich paměť ověřit pomocí experimentu. Konkrétně pracovali se šimpanzi a šimpanzi bonobo a to na třech různých místech – v zoo v Edinburghu, belgické zoo Planckendael a japonské rezervaci Kumamoto. Skupině primátů ukazovali fotografie lidoopů, kteří dané zoologické zahrady opustili nebo třeba zemřeli. Primáti je tak své známé neviděli nejméně devět měsíců a nejvíc 26 let.

Experiment prováděli tak, že lidoopům ukázali sérii fotografií, která obsahovala obrazy známých, ale i úplně cizích primátů. Potom vědci sledovali jejich pohled a reakce, včetně toho, kam a na co přesně se šimpanzi dívají, a také jak dlouho. Na známé jedince se šimpanzi dívali výrazně déle a vědci také tvrdí, že ještě delší pohled věnovali těm, se kterými měli pozitivní vztahy. Jedna šimpanzí samice poznala z fotografií své příbuzné, které neviděla více než 26 let.

Zdroj: Wave News.
Předchozí článekUnijní ministři schválili nařízení, které snižuje množství odpadů z obalů
Další článekDvě české univerzity se umístily v žebříčku TOP 200 udržitelných akademických pracovišť

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno