Lesníci z Mendelovy univerzity v Brně zahajují mezinárodní projekt zaměřený na hospodaření v mongolské krajině, kde je nedostatek odborníků a situace s devastací lesních porostů je kritická. Projekt STREAM začne v květnu a potrvá do roku 2024. Cílem je přispět k implementaci inovativních a dlouhodobě udržitelných principů hospodaření v krajině s ohledem na výzvy spojené s problematikou potravinového systému a klimatickými změnami, uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána. 

Většinu území Mongolska pokrývají kvůli extrémním klimatickým podmínkám stepi a pouště. Lesnatost se pohybuje pouze okolo osmi procent, přesto rozloha tamních lesů odpovídá ploše lesů Česka, Slovenska, Polska a Maďarska dohromady. ,,Voda je zde zásadní komoditou pro vše živé, nicméně všechna odtéká v tocích pryč ze země nebo se rychle ztrácí intenzívním výparem. Mongolské lesy mají zásadní a přímý vliv na dostupnost a kvalitu vody, zabraňuji erozi, degradaci permafrostu a poskytují řadu dalších ekosystémových služeb. Lesní zóna na přechodu ze stepi trpí intenzivní pastvou, požáry a nelegální těžbou a je zde ohrožena samotná existence lesů,“ uvedl Antonín Kusbach z lesnické a dřevařské fakulty.

Vědci z brněnské univerzity se na výzkumu mongolských lesů podílejí už od roku 2009. Místní učí principy udržitelného lesního hospodaření, významu lesa pro udržení permafrostu a vody v krajině a další odborné činnosti. V Mongolsku čeští vědci založili výzkumné plochy, na kterých studenti měří vlhkost půdy a sledují vliv pastvy na přirozené zmlazení, vitalitu lesa a dynamiku vegetace. Vzhledem k jejich zkušenostem a díky podpoře českého velvyslanectví v Ulánbátaru Mendelova univerzita povede v projektu konsorcium 11 univerzit.

Pilotní projekt STREAM s rozpočtem 20 milionů korun je testem partnerské spolupráce pro budoucí ještě rozsáhlejší rozvojový projekt tohoto typu. ,,Naše univerzita a celé konsorcium budou odpovědné za praktické případy hospodářských opatření, jako jsou obnova lesních porostů uplatněním ekologicky i společensko-ekonomicky vhodných hospodářských způsobů, zalesnění, výchovných a ochranných postupů na šesti vybraných pilotních územích v provinciích Selenge a Khentii. Mimo to budeme zaštiťovat zejména výzkumné a vzdělávací aktivity spojené s udržitelným lesnickým hospodařením,“ dodal Kusbach.

Čtěte také:

Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekV Pardubicích vznikne první komunitní zahrada. ,,Chceme pozemek otevřít, aby byl k něčemu, k užitku“
Další článekDo práce na kole letos pojede rekordní počet 20 200 účastníků

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno