Podnik Lesy ČR vyhloubil v lesích na Orlickoústecku tři tůně, které mají zmírňovat sucho a prospět porostu i mokřadním organismům. Zároveň vodohospodáři upravili úsek koryta bezejmenného pravostranného přítoku Tiché Orlice. Náklady dosáhly 780 000 korun bez DPH, uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. 

Tůně zadržují v lese u Letohradu zvaném Smrčina až 1150 metrů krychlových vody. Vznikly na půdorysu původního rybníka zakresleného ve vojenských mapách z první poloviny 19. století. Průtočná Machovická tůň se rozkládá na 800 metrech čtverečních, dvě další na 140 a 170 metrech čtverečních.

,,Do koryta toku jsme umístili kamenný a dřevěný práh, aby voda odtékala pomaleji a zůstávala v krajině,“ uvedl Zbyněk Morkus, náměstek oblastního ředitele pro vodní hospodářství a investice ve východních Čechách.

Lesy ČR investují do obnovy vodních nádrží, revitalizace toků, tůní a mokřadů v programu Vracíme vodu lesu stovky milionů korun ročně. Letos státní podnik předpokládá v celé zemi dokončení více než 170 staveb včetně drobných opatření typu tůní a meliorací, v plánu je projekční příprava na dalších 90. Na opatření bude v tomto roce směřovat zhruba 230 milionů korun.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekOsm vysokých škol z České republiky je mezi tisícovkou nejlepších univerzit na světě
Další článekKriticky ohrožený sysel se po 50 letech objevil v Národním parku Podyjí

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno