Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím lidem postiženým na jižní Moravě červnovým tornádem vyplatil do poloviny listopadu pomoc ve výši 34,5 milionu korun. Lesníci také nechali pro jižní Moravu nařezat 1800 metrů krychlových dřeva na nové krovy a lidem poslali 1900 metrů krychlových palivového dřeva, uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Žádosti o pomoc bude podnik přijímat do konce roku. 

Lesy ČR od lidí z postižené oblasti dosud přijaly 616 žádostí. Z nich se 443 týkalo finančního daru, 48 kulatiny na krovy a 125 palivového dřeva. Od září podniku přibývaly hlavně žádosti o palivové dřevo. Lidé mohou žádat o dar 100 000 korun nebo až o 50 metrů krychlových dřeva na krov nebo o 20 metrů krychlových palivového dřeva.

Kvůli nesplnění podmínek však podnik musel z 616 přijatých žádostí 139 zamítnout. Poskytnutí pomoci je totiž podmíněno tím, že dům je určený k trvalému bydlení a je třeba jej kvůli následkům tornáda zdemolovat nebo na něm vyměnit střechu.

Došlé žádosti podnik podle mluvčí vyřizuje ihned po přijetí, následně s žadatelem pracovníci LČR řeší případné dodání doplňujících podkladů. Žádosti podané až na konci roku podnik vyřídí a naplní v roce 2022. Program pomoci podnik vyhlásil druhý den po tornádu. Nejvíce žádostí přišlo v prvních dnech.

Bouře s kroupami a tornádem se přehnala Hodonínskem a Břeclavskem 24. června. Vyžádala si šest životů a poničila kolem 1200 domů, z nichž asi 200 muselo k zemi. Zničené zůstaly například i školy, sportoviště, auta a zeleň. Škody jsou v miliardách korun.

Čtěte také:

Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekŽena vydržela 95 dní běhat maraton. Novou světovou rekordmanku zastavil až covid
Další článekZ uklízečky šéfkou a filantropkou. K pomoci druhým přes milovaný běh strhla tisíce lidí

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno