Uběhnout maraton je pro většinu smrtelníků natolik vysoký cíl, že si na něj troufnou maximálně jednou či dvakrát za život. Osmadvacetiletá Alyssa Clarková z města Burlington v severoamerickém Vermontu však zvládala trasu o 42,2 kilometrech zdolávat každý den po dobu více než tří měsíců. Dostala se díky tomu do Guinnessovy knihy rekordů.

Alyssa Clarková se stala novou světovou rekordmankou. Žádná jiná žena totiž dosud neběžela maraton 95 po sobě jdoucích dní. „Když jsem s maratonskou výzvou začínala, vůbec jsem si neplánovala, že vydržím takhle dlouho a bude ze mě rekordmanka. Pořád jsem trochu v šoku, že se mi to podařilo, a jsem za to moc vděčná,“ uvedla běžkyně pro zpravodajský web stanice CNN.

Clarková již dříve trénovala na extrémní závody, které bývají ještě delší než maratonské trati. Do výzvy se pustila až ve chvíli, kdy byla klání, na která se připravovala, kvůli pandemii koronaviru zrušena. Její manžel, který se živí jako námořník, navíc kvůli lockdownu v březnu 2020 uvízl v italské Neapoli, a tak žena hledala něco, čím by přebila pocit nejistoty.

Foto: Instagram/ theory_in_motion

Lockdown měl původně trvat jen dva týdny, a tak počítala s tím, že poběží 14 dní. Jak se ale epidemická situace dál zhoršovala, musela Clarková obtížnost svého předsevzetí zvýšit. Nejnáročnější podle ní bylo, aby si ani na jeden den nedala s běháním přestávku. ,,Nemohla jsem to přece vzít zpátky. Stačilo by, kdybych maraton jednou nedokončila, a druhý den už bych se k němu nedokopala,“ zdůraznila sportovkyně.

Až po 25 dnech běhání si podle svých slov zjistila, jaký byl dosavadní rekord. Pocházel z roku 2015, kdy Alice Burchová z Anglie dokázala maraton zopakovat 60 dní za sebou. Když si Clarková uvědomila, že má polovinu předchozího rekordu už za sebou, řekla si, že by laťku mohla zvýšit třeba na sto dní po sobě.

Kulatého čísla se nakonec téměř dotkla, a maraton dokonce nevynechala ani v den, kdy cestovala z Itálie na Floridu. Tehdy si svých 42 kilometrů zaběhla při mezipřistání na vojenské základně v Německu. Vysněnou stovku jí překazila až bolest v hrudníku a brzy nato zjistila, že má stejně jako její manžel pozitivní test na onemocnění covid-19.

Přestože už se Clarková zotavila, do zdolávání dalšího světového rekordu se zatím pouštět nechce. Vadí jí totiž, že když si chce člověk nechat do Guinnessovy knihy rekordů připsat nějaké prvenství, musí absolvovat poměrně zdlouhavý schvalovací proces. Brzy se ovšem utká s dalšími běžci v závodu Pinhoti Trail, který se rozkládá na trati o délce 335 mil (539 kilometrů) mezi Alabamou a Georgií.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekStromy výrazně ochlazují v teplých dnech plochy evropských měst
Další článekLesy ČR zatím vyplatily lidem postiženým tornádem 34,5 milionu, žádosti dál berou

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno