Češi si uvědomují, že přírodě je třeba pomáhat. Svědčí o tom částka, kterou dárci poslali ochráncům přírody na výkup lesů a luk, o které se desetiletí nikdo nezajímal. Bez pravidelné péče se jindy pestrá krajina v rukou některých soukromníků proměnila v zanedbaný a druhově chudý les. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) tak díky vybraným penězům od veřejnosti odkoupil i pozemky v Bílých Karpatech.

Hustý les na okraji Bílých Karpat byl původně loukou s osamocenými stromy. Po letech bez péče majitele ale zarostla. „Je to sice stále v katastru vedeno jako trvalý travní porost, ale s loukou tato plocha nemá nic společného. Je to tady zarostlé hlavně hlohem,“ uvedla předsedkyně pozemkového spolku Bílé Karpaty ČSOP Ivana Jongepierová.

Pozemek teď ochránci koupili a les čekají velké úpravy. „Naší představou je, že všechny malé keříky a náletové dřeviny budou odstraněny. Zůstane tady jen vzrostlá zeleň, především duby,“ vysvětlila Jongepierová. O několik kilometrů dál už se pracuje. Na jaře by na ní mohlo vykvést luční kvítí a podle ochránců přírody snad i orchideje.

Na oba pozemky se skládali lidé ve veřejné sbírce. Právě díky nim už se v celé zemi podařilo vykoupit 150 hektarů půdy v chráněných oblastech. Ročně jim lidé pošlou na účet asi milion korun. „Přispívají od desítek po tisíce korun. Aktuálně máme na účtu dva milióny a na výkup jednoho pozemku potřebujeme většinou 100 až 200 tisíc,“ uvedla Jitka Říhová z ČSOP Bílé Karpaty.

Svaz ochránců přírody vykupuje ty pozemky, na které správy CHKO nestačí. A konkrétně v Bílých Karpatech ochranáři jejich dobrovolnou aktivitu vítají.

Kdysi těžce dostupné a zanedbané louky a lesy by tak mohly znovu ožít už za pár měsíců.

Čtěte také:

Zdroj: ČT24. Foto: Picography

Předchozí článekSíla lidskosti! Když ne vláda, tak Češi! Lidé se spojili, šijí roušky pro zdravotníky.
Další článekČisté nebe nad Itálií. Příroda odpočívá, emise CO2 v dobách koronaviru klesly.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno