Ministr dopravy Karel Havlíček (ANO) spolu s ministrem dopravy a digitální infrastruktury Spolkové republiky Německo Andreasem Scheuerem včera podepsali Smlouvu o splavnění Labe. Podle ministerstva dopravy umožní splavnění Labe provoz ekologické vodní dopravy a zlepší podmínky pro mezinárodní obchod i cestovní ruch v České republice. Informovalo o tom ministerstvo dopravy na svém webu.

„Labe je významnou evropskou řekou, za kterou nese Česká republika odpovědnost společně s Německem. Stručně řečeno: Dáme Labe do pořádku, 340 dní v roce bude možná plavba, cílem je splavnění od Pardubic do Hamburku do roku 2030,“ říká po společném jednání, které proběhlo na dálku, ministr dopravy Karel Havlíček.

Jak informuje ministerstvo dopravy, na úseku mezi Ústím nad Labem a Týncem nad Labem mají být zajištěny stávající parametry vodní cesty s plavební hloubkou 230 cm a současně v úseku mezi Týncem nad Labem a Pardubicemi opatření s cílem umožnit plavební hloubku 230 cm až do cílového přístavu v Pardubicích.

Na německém úseku Labe je současným cílem údržby hloubka plavební dráhy 140 cm, což odpovídá německému strategickému dokumentu s názvem Celkový koncept Labe.

Podle předsedkyně poslaneckého výboru pro životní prostředí Dany Balcarové (Piráti) tato smlouva otevírá dveře dalšímu mrhání penězi daňových poplatníků a nevratnému poškozování české přírody. ,,Vnímám ji jako prostředek k nezodpovědnému prosazení megalomanských plavebních stupňů, jejichž stavbu neospravedlňuje žádný hospodářský zájem,“ píše ve svém komentáři na Ekolistu.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekVědci dokázali vyrobit vanilkové aroma z plastových lahví určených k recyklaci
Další článekMýval se vkradl do domu pro zásoby. Fotka z jeho dopadení baví celý svět

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno