Skvělá zpráva přišla tentokrát z Vysočiny.

Ochránci přírody letos pomohli zachránit přes 30 hnízd čejek chocholatých. K hnízdům v polích dávali dobrovolníci dvoumetrové tyče, aby se jim vyhnuly zemědělské stroje.

Právě čejky totiž patří mezi druhy, které v Česku ubývají nejrychleji.

Černobíle zbarvené čejky chocholaté se objevují hlavně ve středních a nižších polohách kraje a hnízdí většinou v polích. „Kde se dohledávání hnízd nikdo nevěnuje, tam většina bývá zničená při zemědělských pracích,“ uvedl Vojtěch Kodet z pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině.

Ochránci na Vysočině zkoušeli dohledávat hnízda i v minulých letech. Letos se tomu však věnovali v největším rozsahu. Dobrovolníci na Vysočině objížděli pole od poloviny března a čejky dohledávali pomocí dalekohledů. „Hnízdo samo o sobě je velice nenápadné,“ podotkl Kodet. Tyče pak dali pět metrů před hnízdo i za něj a o jeho poloze informovali zemědělce, který tam hospodaří.

Povedlo se, protože teď už mláďata čejek odrostla a vylétla z hnízd.

V Česku ubývají v zemědělské krajině i jiné druhy ptáků, třeba skřivani polní. Pomoci by ptákům podle Kodeta mohly například biopásy nebo chemicky neošetřované okraje polí, kde by našli potravu.

Dohledáváním hnízd se snaží lidé čejky chránit v jižních Čechách, letos například i na jižní Moravě.

Už jste četli?

Zdroj: Jihlavská drbna.

Předchozí článekEvě se kroutí páteř. Nevzdala se a dnes je fitneskou. Uzvedne až 120 kilogramů
Další článekVčely mají v Třinci nový domov. Skládka se změnila ve kvetoucí louku

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno