Má protáhlý čenich, malý obličejíček a 60 centimetrů dlouhý jazyk. Roztomilost sama! Takový “kaňour“ se narodil koncem února v liberecké zoo. Jedná se o historicky první mládě mravenečníka velkého. Den 28. února byl tak v Liberci velmi úspěšný den.

„Jedním z několika důvodů, proč se nejstarší zoo v Čechách rozhodla pro chov mravenečníka velkého, je i zařazení tohoto druhu do kategorie VU (Vulnerable, zranitelný) – ta se přiřazuje druhům, které čelí nebezpečí vyhynutí ve střednědobém horizontu, pokud se nezmění podmínky v oblastech, kde se nacházejí. Pro chovný pár jsme využili izolovanou expozici se zatepleným zázemím, které je pro teplomilného mravenečníka životní nutností. Celý prostor samozřejmě také akceptuje samotářský život samce a samice mimo dobu páření,“ vysvětluje Luboš Melichar, hlavní zoolog liberecké zoo.

Zajímavost      

Mravenečníci velcí žijí samotářsky. Přítomnost druhého pohlaví vyhledávají pouze v období rozmnožování (dobře zařízené). Novorozené mládě mravenečníka váží cca 1,3 kg a už od narození má na srsti podobné tmavé znaky jako jeho rodiče. Brzy po porodu se mládě vyšplhá na hřbet matky, kde se přichytí její dlouhé srsti. Samice ho „vozí“ na svém hřbetě až jeden rok (máma bude mít svaly), kdy se mládě začne osamostatňovat.

Mravenečníci se živí zejména mravenci a termity. Pro jejich lov jsou skvěle vybaveni – mají výborný čich, dlouhý jazyk s lepkavými slinami a silné drápy, kterými rozhrabávají nalezené hnízdo hmyzu. Tento největší zástupce mravenečníků je v přírodě ohrožen hlavně ztrátou životního prostředí, lovem pro maso a trofeje, nedostatkem potravy a vzrůstajícím množstvím střetů s civilizací (úhyn na silnicích po srážce s auty).

Zakončíme optimisticky. České mravenečníkové “bejby“ se má čile k světu, tloustne a chovatelé jsou optimističtí.

Foto: Zooliberec.cz

Čtěte také:

Zdroj, úvodní foto: Zooliberec.cz

Předchozí článekVčelstva hynou rychleji, než doposud. Lidem to není jedno a snaží se pomoct. Jak?
Další článekZázrak na uzavřeném Olomoucku. Mladík rozjel v Litovli roznášku nákupů pro osamělé seniory.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno