Řekl, že pomůže s nákupem potravin a léků několika opuštěným seniorům v okolí. A jak řekl, tak taky udělal. Dvacetiletý Jan Borovka z Litovle rozjel svoji dobrovolnickou činnost naplno, pomáhá desítkám opuštěných lidí.

Jan měl své zaměstnání v Olomouci, kam dojížděl. Jenže minulé pondělí byla Litovel odříznuta, důvodem byl vysoký počet nakažených koronavirem. Deset tisíc obyvatel Litovle se ocitlo v karanténě.

Viděl, že osamělí senioři potřebují pomoc. A tak se rozhodl jednat!

 „Dal jsem na sociální sítě video s tím, že v neděli jdu pomáhat s nákupem potravin. Během velmi krátké doby se to takzvaně ´rozjelo´. Přidávali se ke mně další lidé. Psali, že také chtějí pomoci. Pak se mi ozvalo město a charita a zorganizovali jsme to ve velkém. To, že to všechno tak dobře funguje, je možné jen díky dobrovolníkům. Většinou jsou to studenti nebo pracující, kteří teď nemohou dojíždět do svého zaměstnání,“ vysvětlil pro deník Jan Borovka.

A nejen to!

 „V místní Bille chyběli zaměstnanci, tak jsme tam zadarmo pomáhali vykládat zboží. V pondělí totiž byly místní obchody úplně vykoupené. Dnes už je to lepší, zásobování se postupně obnovilo a zboží je dostatek. Do dalšího marketu jsem poslal dobrovolníky, dezinfikují tam nákupní vozíky. Zákazníci už nosí roušky a dodržují mezi sebou rozestupy,“ popsal mladík.

 Ochranných pomůcek podle něj ve městě stále není dost, lidé si často šijí roušky sami doma z bavlněných látek.

„Nejdůležitější jsou pro nás účinné respirátory, ty pořád chybí. Stejně jako jednorázové rukavice. Obyčejné respirátory přidáváme seniorům k nákupu, aby měli na svou ochranu alespoň něco. Zájemců o nákupy je stále více. Je to náročné, denně po městě nachodím 30 tisíc kroků. Dnes už jsem si potřeboval aspoň na hodinku, dvě odpočinout, abych mohl dál fungovat ve stejném rozsahu také o víkendu,“ řekl Jan Borovka.

Ohlas na pomoc dobrovolníků je obrovský! Senioři jsou podle něj za každý nákup vděční.

 „Jsou šťastní, že na ně někdo myslí. Sami vidí, že dnešní mladá generace není až tak zkažená. Vnímají to tak, že i my mladí máme srdce na správném místě. Jsme zároveň motivací pro ty, kdo ještě v karanténě jakou právě prožívá Litovel, zatím nejsou. Pokud by totéž potkalo nějaké další město či oblast, může se u nás inspirovat v tom, jak se dá taková situace zvládnout,“ dodal litovelský dobrovolník. 

Zdroj: Olomoucký deník. Foto: Archiv Jana Borovky.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno