Každý rok uhyne víc a víc včelstev, ale nikdo zcela nerozumí, proč se to děje. Chybějí podložená fakta, díky kterým by společnost začala konat. A to chtějí ajťáci ze startupu Forsage změnit.

Vyvinuli senzory do úlů, které sbírají informace o tom, co se uvnitř děje. Ty jsou pak přístupné v aplikaci na mobilu nebo v počítači a pomáhají včelařům nakouknout do situace v úlech i na dálku, zlepšit péči o včelstva a zároveň šetřit náklady a čas. Včely tak mají větší klid a předchází se mnohým zbytečným a škodlivým zásahům do úlů.

V datech nasbíraných z úlů mohou vědci hledat příčinu toho, proč včely umírají v tak velkých počtech. A proto, že jde o technologicky i finančně náročný projekt, obrátili se lidi z Forsage na pomoc lidí. A hle! Pozitivní odezva byla až neuvěřitelná. Ajťákům se podařilo vybrat dvojnásobek, téměř 350 tisíc korun. A to dokazuje jediné, lidé nejsou lhostejní a mají velký zájem o budoucnost včel. Chtějí jím pomoct!

„Potěšilo nás, že nám lidé projevili tolik podpory. V průběhu celé kampaně nám nechávali hezké vzkazy a drželi palce. To nám dodalo energii se do projektu ještě víc opřít, vyřešili jsme komplikace s hardwarem a těšíme se na to, až nainstalujeme první senzory. Výrobní kapacity jsou až do července vyprodány, tak věříme, že se nám podaří nasbírat dostatek solidních dat, které nám pomohou pochopit, co se skutečně ve včelích úlech děje a co je příčinou toho, proč včely umírají v tak velkých počtech,”  říkají ajťáci z Forsage.

Co vzdálený monitoring včelstev umí?
Senzory v úlech umí vzdáleně monitorovat teplotu, vlhkost, váhu a zvuk v úlech. Z těchto dat pak pomocí IT technologií dokážou zjistit například: 

➡️ že včely jsou ve stresu,

➡️ jaký je váhový přírůstek medu,

➡️ jaký je úbytek jejich zásob,

➡️ zda v úlu není škůdce,

➡️ nebo zda se neděje něco neobvyklého, co vyžaduje pozornost včelaře.

Předchozí článek„Děti není třeba vychovávat, stačí žít hezky a ony se přidají.“ Srdce na pravém místě.
Další článekÚSPĚCH: V liberecké zoo se narodilo historicky první mravenečníkové „bejby“.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno